Lekarze będą rozdzielać siostry syjamskie w Krakowie
Za kilka tygodni w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu przeprowadzony zostanie zabieg rozdzielenia 8-miesięcznych sióstr syjamskich Oli i Patrycji, które 13 marca urodziły się w Bytomiu. U jednej z nich wykonano ważne badanie naczyń krwionośnych, czyli angiografię.
16.11.2004 | aktual.: 16.11.2004 17:19
Zabieg miał charakter wstępny przed planowanym rozdzieleniem i służył zdiagnozowaniu wykrytej u dziewczynki skomplikowanej, wrodzonej wady serca. Wyniki badania będą analizowane przez kardiochirurgów, którzy podejmą decyzje co do sposobu dalszego postępowania z dziewczynką.
Zabieg został przeprowadzony bez zakłóceń, stan zdrowia dziewczynek jest stabilny, siostry trafiły już na oddział intensywnej terapii - powiedział przed południem rzecznik szpitala Marcin Mikos. Zabieg trwał kilka godzin.
Ze względu na ryzyko nagłego pogorszenia się stanu zdrowia bliźniaczek, na czas zabiegu w szpitalu czuwał zespół chirurgów pod kierownictwem doc. Adama Byśka, przygotowanych do rozdzielenia dzieci w trybie natychmiastowym. Ich interwencja nie była jednak konieczna.
Ola i Patrycja trafiły do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zaraz po narodzinach. Są zrośnięte wątrobą, przeponą i workiem osierdziowym. U Oli wykryto wrodzoną wadę serca.
Lekarze z Prokocimia dopuścili także możliwość przeprowadzenia zabiegu rozdzielenia 13-miesięcznych sióstr syjamskich z Pomorza, które na przełomie września i października przechodziły badania w krakowskim szpitalu. Przeprowadzenia takiej operacji odmówiły niektóre kliniki poza granicami Polski. Możliwość przeprowadzenia operacji zgłosiła także klinika w Londynie. Decyzję, gdzie zostanie przeprowadzony zabieg, podejmie matka dziewczynek.
Jak poinformował doc. Adam Bysiek, do szpitala w Prokocimiu trafiło do tej pory w sumie 21 par bliźniąt syjamskich. Nie wszystkie kwalifikowały się do zabiegu rozdzielenia. Przeprowadzono natomiast osiem operacji. W tej chwili żyje po jednym dziecku z każdej z tych par.
Ostatnia operacja rozdzielenia odbyła się w czerwcu 2000 roku. Lekarze rozdzielili wtedy 9-miesięcznych braci syjamskich, Kamila i Patryka. Kilkanaście dni po operacji Patryk zmarł z powodu niewydolności krążenia. Poprzednia operacja odbyła się blisko 10 lat wcześniej.