Trwa ładowanie...
d3prfvz
18-04-2008 16:40

Lekarz odpowie za przeszczepienie nerek z nowotworem

O nieumyślne spowodowanie białaczki u dwojga pacjentów przez przeszczepienie im zaatakowanych przez nowotwór nerek, oskarżyła prokuratura w Lublinie lekarza z tamtejszego szpitala specjalistycznego, 67-letniego Andrzeja P. Jedna osoba zmarła.

d3prfvz
d3prfvz

Akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi P. został skierowany w piątek do Sądu Rejonowego w Lublinie - poinformowała rzeczniczka prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Lekarz został oskarżony o to, że umyślnie naraził pacjentów na zarażenie nowotworem grasicy - chorobą zagrażającą życiu - a nieumyślnie spowodował zachorowania na białaczkę, co w jednym przypadku doprowadziło do zgonu. Grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Sprawa dotyczy dokonanych w czerwcu 2005 r. przeszczepów - dwóch nerek i wątroby - pobranych od 19-letniego dawcy. Nerki przeszczepiono dwóm pacjentom w szpitalu w Lublinie, a wątrobę - w Warszawie. Cała trójka biorców organów zachorowała po przeszczepie na białaczkę limfoblastyczną. Pacjentka z przeszczepioną nerką zmarła w styczniu 2007 r.

Akt oskarżenia dotyczy przeszczepu nerek. Sprawę przeszczepu chorej wątroby wyłączono do odrębnego postępowania, ze względu na inne okoliczności przeszczepu i innych lekarzy, którzy się tym zajmowali.

d3prfvz

Jak ustaliła prokuratura, badania wycinków grasicy, pobranych od dawcy, wskazywały, że są one zainfekowane komórkami nowotworowymi. Według prokuratorów Andrzej P., który wówczas pełnił funkcję koordynatora ds. transplantacji w szpitalu specjalistycznym nr 4 w Lublinie, wiedział o tym, a mimo to zakwalifikował obie nerki dawcy do transplantacji.

Późniejsze badania genetyczne i molekularne, przeprowadzone po przeszczepach, wykazały, że nie był to nowotwór grasicy, tylko chłoniak, który spowodował u pacjentów białaczkę limfoblastyczną - chorobę nowotworową krwi.

Lekarz, obecnie emerytowany, nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Twierdzi, że nie był poinformowany o zakażeniu organów. Prokuratura dysponuje zeznaniami świadków i dokumentacją medyczną, które potwierdzają, że jednak o tym wiedział - dodała Syk-Jankowska.

Rzeczniczka dodała, ze prokuratura ma dwie opinie biegłych - hematologa oraz krajowego konsultanta ds. transplantacji. Według nich, w obu przypadkach przeszczepiania nerek powinny być przeprowadzone bardziej szczegółowe badania mikroskopowe, a przy braku pełnego rozpoznania bezpieczniej było odstąpić od przeszczepu.

d3prfvz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3prfvz
Więcej tematów