ŚwiatLęk przed AIDS wpływa na otyłość

Lęk przed AIDS wpływa na otyłość

Wśród czarnych kobiet w
Republice Południowej Afryki wzrasta procent otyłych, co
prawdopodobnie ma związek z obawami, aby nie wyglądać jak osoba
chora na AIDS - poinformowała czołowa ekspertka ds.
zdrowia z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów nad Otyłością.

Tessa van der Merwe powiedziała, że około jednej trzeciej czarnych kobiet ma poważną nadwagę, gdyż tradycyjne w czarnych społecznościach przekonanie, że piękne jest to co duże, wzmacniają obecnie nowe czynniki.

Co gorsza, istnieje także przekonanie, że jeśli czarnoskóra kobieta jest szczupła, może to oznaczać, że jest chora na AIDS albo że jej męża nie stać na zapewnienie jej dobrego jedzenia - podała w oświadczeniu van der Merwe.

RPA ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowań na AIDS i nosicieli wirusa HIV. Ocenia się, że 5 mln z 45 mln mieszkańców jest zakażona tym wirusem. RPA ma również jeden z najwyższych na świecie wskaźników przestępstw z użyciem przemocy.

Badania wskazują, że problemy z nadwagą występują we wszystkich segmentach społeczeństwa - cierpi na nią połowa kobiet i jedna trzecia mężczyzn w RPA. Procent ludzi z nadwagą jest w RPA zaledwie o 20 procent niższy niż w Stanach Zjednoczonych, które uważa się za kraj o populacji najgrubszych ludzi.

Ale najbardziej dotknięte otyłością są czarne kobiety. Obecnie aż 30 procent z nich cierpi na otyłość kliniczną - podała van der Merwe, dodając, że większość nie stosuje regularnych intensywnych ćwiczeń. Taka jest rzeczywistość - po prostu nie jest bezpiecznie chodzić na spacer - powiedziała.

Powinniśmy przekonywać czarne kobiety, że schudnięcie ma znacząco istotny efekt dla zdrowia - powiedziała, zauważając, że czarne kobiety tradycyjnie stosują tłustą dietę.

Van der Merwe, która stoi na czele pierwszej w RPA kliniki leczenia otyłości i w tym tygodniu przemawiała na kongresie gastroenterologicznym, przypomniała, że rosnąca otyłość powoduje problemy zdrowotne - nadciśnienie i cukrzycę.

Ale kiedy nadwaga jest postrzegana jako oznaka zdrowia i zamożności, bardzo trudno jest to zmienić - powiedziała van der Merwe.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)