Trwa ładowanie...

Lek na COVID-19 dla wszystkich polskich pacjentów? "Rozmowy na szczeblu UE"

Czy możemy się spodziewać, że nowo opracowany przez koncern Pfizer, przeciwwirusowy lek na COVID-19 już niedługo będzie powszechnie dostępny w Polsce? Ministerstwo Zdrowia podało nowe informacje w tej sprawie.

Paxlovid - lek na COVID-19 - trafi do wszsytkich polskich pacjentów, jak zapowiada MZ?  Paxlovid - lek na COVID-19 - trafi do wszsytkich polskich pacjentów, jak zapowiada MZ? Fot: HANDOUT
d1pdpr6
d1pdpr6

Paxlovid - lek na COVID-19 - będzie dostępny dla wszystkich polskich pacjentów? O to w negocjacjach z Unią Europejską zabiegać ma minister zdrowia - wynika z oświadczenia przekazanego Polskiej Agencji Prasowej przez Ministerstwo Zdrowia.

"Minister Zdrowia dąży do zapewnienia polskim pacjentom dostępu do leku Paxlovid. W związku z powyższym od pewnego czasu prowadzone są rozmowy w przedmiotowej sprawie, w tym na szczeblu Unii Europejskiej" - poinformował resort.

Polska dostanie lek na COVID-19? Resort ma prowadzić rozmowy z UE

Ponadto ministerstwo zastrzegło, że na aktualnym etapie trwających rozmów nie może podać bardziej szczegółowych informacji.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia 2022 r. Europejska Agencja Leków (EMA) warunkowo pozwoliła na dopuszczenie do obrotu doustnego leku przeciw koronawirusowi o nazwie Paxlovid. EMA zaleciła dopuszczenie preparatu dla osób dorosłych, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka i nie potrzebują terapii tlenowej.

d1pdpr6

Wnioskodawcą w tym zakresie (oraz producentem leku) jest koncern Pfizer.

Zobacz też: Nowy lek na COVID-19. Ekspert o 89 proc. skuteczności tabletek Pfizera

Według EMA wykorzystania przeciwwirusowego leku Paxlovid przy leczeniu COVID-19 znacząco wpłynęło na zmniejszenie liczby hospitalizacji lub zgonów pacjentów, cierpiących na co najmniej jedno schorzenie podstawowe - które stanowi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Wnioski w tym zakresie wyciągnięto na podstawie analizy stanu zdrowia pacjentów, którzy przyjęli Paxlovid lub placebo, czyli leczenie pozorowane w ciągu 5 dni od wystąpienia pierwszych objawów COVID-19.

Większość uczestników badania zakażona była wariantem delta. Wyniki badań laboratoryjnych mają wskazywać, że preparat przeciwwirusowy ma być skuteczny także w przypadku Omikrona i innych mutacji - poinformowała agencja.

d1pdpr6

Paxlovid- czym jest i jak działa?

Paxlovid to pierwszy lek przeciwwirusowy podawany doustnie, który jest zalecany w UE w leczeniu COVID-19. Zawiera dwie substancje czynne, PF-07321332 i rytonawir, w dwóch różnych tabletkach. PF-07321332 zmniejsza zdolności SARS-CoV-2 (wirusa wywołującego COVID-19) do namnażania się w organizmie, podczas gdy rytonawir przedłuża działanie PF-07321332, umożliwiając jego dłuższe pozostawanie w organizmie na poziomach wpływających na namnażanie się wirusa.

Źródło: Agata Zbieg/PAP

Przeczytaj także:

d1pdpr6
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1pdpr6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pdpr6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj