Lech Wałęsa przechodzi zabieg wszczepienia rozrusznika
O 15.30 polskiego czasu prezydent Wałęsa został poddany zabiegowi wszczepienia rozrusznika serca. Zabieg przeprowadzili lekarze z Kliniki Kardiochirurgii Methodist DeBakey Heart Center w Stanach Zjednoczonych.
Przed zabiegiem prezydent poprosił o zrobienie zdjęć zabiegu i pokazanie ich w Polsce. Zrobimy to. Zwykle zabieg trwa około dwóch godzin, czasem może potrwać nawet do pięciu, ale lekarze oczekują, że w tym wypadku będzie trwać od godziny do dwóch - powiedział rzecznik kliniki kardiochirurgii szpitala Danny Angelle. Dodał, że pacjent powiedział, iż czuje się dużo lepiej po wszczepieniu mu w środę stentu, czyli specjalnej rurki do udrożnienia zablokowanej tętnicy.
Lech Wałęsa trafił do kliniki we wtorek. Po wstępnych badaniach tamtejsi kardiolodzy zadecydowali o konieczności wszczepienia byłemu prezydentowi rozrusznika serca. Zabieg miał być wykonany w nocy ze środy na czwartek czasu polskiego. Jednak podczas testów, jakie przeprowadzono przed operacją, okazało się, że doszło do zablokowania jednego z ważnych naczyń sercowych. Kardiolodzy zdecydowali wobec tego o wszczepieniu rozszerzającej światło naczynia międzywieńcowej rurki, która ma pomóc w utrzymaniu drożności tej arterii. Trzygodzinny zabieg został przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym.
Do czwartku do Instytutu Lecha Wałęsy trafiło kilkaset przesłanych drogą elektroniczną życzeń powrotu do zdrowia trafiło. Życzenia odbierano także w gdańskim biurze byłego prezydenta.