PolskaLech Kaczyński spotkał się z prezydentem Węgier

Lech Kaczyński spotkał się z prezydentem Węgier

Prezydent Lech Kaczński rozpoczął w środę w
Poznaniu spotkania związane z obchodami 50. rocznicy Poznańskiego
Czerwca 1956 roku. Rano Kaczyński spotkał się z prezydentem Węgier
Laszlo Solyomem.

28.06.2006 | aktual.: 28.06.2006 10:59

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Krawczyk powiedział, że Lech Kaczyński szczegółowo poinformował gościa z Węgier o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 56.

Jak dodał, rozmowy dotyczyły też współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Obydwaj prezydenci podkreślili, że przywiązują dużą wagę do tej współpracy. Chcieliby, aby była ona jeszcze intensywniejsza.

Prezydenci ustalili, że doprowadzą do ustanowienia dnia 24 marca dniem przyjaźni polsko-węgierskiej. Kaczyński zaprosił też prezydenta Węgier do Polski na 24 marca przyszłego roku.

Polski prezydent potwierdził swój udział w uroczystościach związanych z październikiem 1956 roku na Węgrzech. To gest współpamięci - ocenił Krawczyk.

Wydarzenia poznańskiego Czerwca'56 i wybór w październiku tego roku Władysława Gomułki na pierwszego sekretarza PZPR wbrew woli Moskwy i bez radzieckiej inwazji, obudziły nadzieje wewnątrzpartyjnej opozycji węgierskiej na podobny przebieg wydarzeń na Węgrzech.

Antykomunistyczne powstanie rozpoczęło się 23 października 1956 r. a za oficjalny jego koniec podaje się początek inwazji wojsk radzieckich 4 listopada 1956 r.

Powstanie było próbą narodu węgierskiego osiągnięcia wolności demokratycznych i uwolnienia się spod radzieckiej dominacji.

Podczas masowych demonstracji żądano wolności słowa i poglądów, wolnej prasy, wolnych wyborów i pełnej niezależności od ZSRR oraz nominacji popularnego komunistycznego polityka, ale o liberalnych poglądach, Imre Nagya na szefa rządu.

Początkowo powstańcy odnieśli sukces. Ustąpił znienawidzony reżim Matyasa Rakosiego, premierem nowego rządu został Nagy, który ogłosił m.in. zniesienie systemu jednopartyjnego i wycofanie Węgier z Układu Warszawskiego. Okres wolności skończył się jednak 4 listopada.

Po wkroczeniu wojsk radzieckich, między 4 a 15 listopada doszło do najbardziej zaciętych i krwawych walk ludności cywilnej z agresorem.

Jak się szacuje, w walkach 1956 roku zginęło 2,5 tys. Węgrów, a 20 tys. zostało rannych. Przez otwartą przez kilka miesięcy granicę z Austrią udało się na emigrację ponad 200 tys. ludzi. Premier rewolucyjnego rządu Węgier Imre Nagy został skazany na śmierć i stracony w 1958 roku.

Procesy i egzekucje uczestników antykomunistycznego powstania ciągnęły się do 1961 roku, łącznie stracono około 500 osób.

Na godz. 13.oo zaplanowano spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z prezydentem Czech Vaclavem Klausem, a na 15.30 z prezydentem Słowacji Ivanem Gaszparoviczem. Późnym popołudniem L. Kaczyński spotka się w Szczecinie z prezydentem Niemiec Horstem Koehlerem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)