Lech Kaczyński osobiście wybiera się do Gruzji
Prezydent Lech Kaczyński odwiedzi Gruzję 26 maja - podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródła zbliżone do Kancelarii Prezydenta.
W kwietniu nasiliło się napięcie między Rosją a Gruzją na tle rosyjskiego wsparcia dla separatystycznej republiki Abchazji.
Już wtedy pojawiły się nieoficjalne informacje, że Lech Kaczyński i prezydent Litwy Valdas Adamkus pojadą w maju do Tbilisi. W kwietniu w Gruzji przebywali przedstawiciele Lecha Kaczyńskiego.
Z kolei w poniedziałek w Tbilisi wizytę złożyli szefowie dyplomacji pięciu państw Unii Europejskiej, w tym polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Szefowie dyplomacji Słowenii, Polski, Litwy, Łotwy i Szwecji spotkali się z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim, by porozmawiać o pogorszeniu stosunków gruzińsko-rosyjskich. Ministrowie poparli suwerenność Gruzji oraz jej integralność terytorialną.
Gruzja oskarża Rosję o wspieranie separatyzmu w Abchazji, która od lat 90. pozostaje poza kontrolą władz w Tbilisi.
Stosunki między Rosją a Gruzją pogorszyły się, gdy Moskwa oświadczyła 16 kwietnia, że zamierza umocnić kontakty z dwoma separatystycznymi regionami na terenie Gruzji - Abchazją i Osetią Południową.
Napięcie jeszcze bardziej wzrosło, gdy Rosja zapowiedziała, że zwiększy liczebność swych sił pokojowych stacjonujących pod egidą poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw.
Prezydent Kaczyński odwiedzi Tbilisi w dniu święta narodowego Gruzji.
26 maja 1918 r. proklamowano niepodległą Demokratyczną Republikę Gruzińską pod protektoratem Niemiec. Istniała ona do początków 1921 r. kiedy to Armia Czerwona zajęła kraj. Ustanowiona została wtedy Gruzińska SRR.
W czasach pierestrojki, w latach 80., ożywiły się gruzińskie aspiracje niepodległościowe. W listopadzie 1989 r. Rada Najwyższa uchwaliła suwerenności republiki w ramach ZSRR. 9 kwietnia 1991 proklamowana została niepodległość Gruzji.