Lawina zmian
Wiosną przyszłego roku Ministerstwo Spraw
Wewnętrznych i Administracji spodziewa się kilku tysięcy wniosków
o zmianę nazwy miejscowości. Do tej pory co roku w resorcie
rozpatrywano około 100 takich wniosków - informuje "Dziennik
Polski".
23.12.2004 | aktual.: 23.12.2004 06:51
Wykaz urzędowych nazw miejscowości w Polsce zawiera około 111 tys. pozycji. Powstał na przełomie lat 70. i 80., więc Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło go zweryfikować. Wszystkie gminy w Polsce mają obowiązek sprawdzić, czy na ich terenie stosowane są nazwy zgodne z oficjalnym wykazem. Jeżeli występują rozbieżności, gmina może dostosować nazwę do tej z oficjalnego wykazu albo wystąpić z wnioskiem o zmianę nazwy. Potwierdzony wykaz nazw oraz propozycje zmian powinny trafić do właściwego wojewody do końca marca 2005 r. - pisze "Dziennik Polski".
Do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego do tej pory trafiły zweryfikowane wykazy z około 10 proc. małopolskich gmin. "To znakomita okazja, by uporządkować nazwy miejscowości, bo w wielu gminach do tej pory nie wprowadzono nazw ustalonych w oficjalnym wykazie" - mówi Maria Izydorczak, sekretarz Komisji Ustalania Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, działającej przy MSWiA. "Teraz, przy weryfikacji tego wykazu, gminy powinny te sprawy uporządkować. Spodziewamy się kilku tysięcy wniosków o zmianę nazwy; wystarczy, że każda z blisko 2,5 tysięcy gmin złoży jeden taki wniosek. W poprzednich latach jedna gmina złożyła wniosek o ponad 40 zmian" - dodaje gazecie Izydorczak.
Dotychczas co roku komisja rozpatrywała około 100 wniosków o zmianę nazwy miejscowości. W tym roku na 124 propozycje komisja pozytywnie zaopiniowała 97 zmian; rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w tej sprawie wejdzie w życie 1 stycznia 2005 r. - donosi "Dziennik Polski". (PAP)