Latynosi największą mniejszością etniczną w USA
Latynosi są obecnie najliczniejszą mniejszością etniczno-rasową w USA - ogłosiło amerykańskie Biuro Spisu Ludności. W 2002 r. było ich w USA 38,8 mln, co stanowi 13% populacji całego kraju i oznacza ponaddwukrotny wzrost w porównaniu z 1980 r., kiedy mieszkało ich w USA 14,6 mln.
Latynosów, czyli mieszkańców USA pochodzących z Ameryki Łacińskiej, jest już więcej niż Murzynów, którzy od wielu lat stanowili najliczniejszą grupę etniczno-rasową. Tych ostatnich jest 38,3 mln (dane na lipiec 2002 r.), i to licząc wraz z czarnoskórymi przybyszami z krajów latynoamerykańskich, których macierzystym językiem jest hiszpański.
Jako Latynosów ("Hispanics" albo "Latinos") klasyfikuje się w USA wszystkich, którzy w spisach identyfikują się jako pochodzący z Ameryki Łacińskiej, niezależnie od rasy. Czarnych Latynosów jest w USA ok. 1,7 mln.
W ciągu ostatnich kilku lat mniejszość latynoska w USA wzrasta średnio ok. 10%. Zawdzięcza to głównie dzięki wysokiemu przyrostowi naturalnemu - stopa urodzeń jest wyższa niż w pozostałych głównych grupach etnicznych - oraz imigracji z południa, w tym nielegalnej.
Mniej więcej dwie trzecie "Hispanics" pochodzi z Meksyku. Jedna trzecia to osoby w wieku poniżej 18 lat. Statystycznie biorąc, Latynosi zostają w tyle za innymi grupami etnicznymi, poza Afroamerykanami i Indianami, pod względem wykształcenia, dochodów i innych czynników statusu społecznego.