Kolejny dzień Lata z Radiem i Wirtualną Polską spędzimy w przepięknej beskidzkiej miejscowości Szczawnicy. Koncert dopiero co się rozpoczął, a wokół sceny już mnóstwo ludzi. Są to oczywiście wielbiciele Pana Yapy. Czeka na nas jeszcze przez cały dzień mnóstwo konkursów, zabaw i koncertów.
Szczawnica położona jest w pięknej dolinie Grajcarka - prawobrzeżnego dopływu Dunajca pomiędzy Pasmem Radziejowej i Małymi Pieninami na wysokości 430 - 560 m.
Klimat Szczawnicy należy do najłagodniejszych w polskich uzdrowiskach górskich i jest określany jako łagodnie bodźcowy. Charakteryzuje się dużym nasłonecznieniem, małą amplitudą temperatur między dniem a nocą, małą ilością opadów i średnim ciśnieniem atmosferycznym. Czystość powietrza atmosferycznego wolnego od alergenów, słoneczne i śnieżne zimy oraz umiarkowane temperatury latem - są bardzo pomocne w leczeniu chorób oddechowych. Drugi, równie ważny atut lecznictwa uzdrowiskowego to mineralne wody lecznicze. Szczawnica ma aktualnie siedem udostępnionych źródeł mineralnych. Są to Józefina, Stefan, Jan, Magdalena, Szymon, Wanda i Pitoniakówka.
Szczawnica, jako uzdrojowisko, znana jest od ponad 200 lat. Nazwa miejscowości pochodzi od kwaśnych wód zwanych przez górali szczawami.
Właściwym twórcą, w 1839 r., uzdrowiska był Józef Szalay, który prawie 40 lat swego pracowitego życia poświęcił Szczawnicy. Zbudował pierwsze łazienki, wystawił nowe budynki zdrojowe i pensjonaty, dał oprawę architektoniczną odkrytym źródłom: Magdaleny, Walerii, Jana, Szymona, Heleny i Anieli. Rozszerzył i unowocześnił Park Zdrojowy, wybudował kaplicę zdrojową. Zapraszał do Szczawnicy wybitnych ludzi epoki, między innymi wybitnego balneologa Józefa Dietla.
Szczawnicę otaczają ze wszystkich stron tereny chronione, bogate w walory przyrodniczo-krajobrazowe, a są to: Pieniński Park Narodowy, PIENAP na Słowacji, Popradzki Park Krajobrazowy.
Spacerując po Szczawnicy można odnaleźć liczne budowle XVIII i XIX-wiecznej architektury zdrojowej, m.in. noszącej cechy stylu szwajcarskiego oraz rzadkie już domy góralskie, niektóre z unikatowymi herbami - godłami rodów szczawnickich.(aka)