Latem rodzą się krótkowzroczne dzieci
Dzieci urodzone latem częściej mają w późniejszym życiu problemy z widzeniem odległych przedmiotów, niż urodzeni jesienią i zimą - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Ophtalmology".
27.08.2007 | aktual.: 27.08.2007 18:14
Zespół kierowany przez doktora Yossi Mandela z Uniwersytetu w Tel Avivie przeanalizował dane dotyczące 300 tysięcy młodych Izraelczyków w wieku 16-23 lata. Jest to jedna z największych grup, jakie kiedykolwiek objęto badaniami.
Okazało się, że u osób urodzonych w czerwcu i lipcu poważna krótkowzroczność występuje o 24% częściej, w porównaniu z osobami urodzonymi w grudniu i styczniu. Prawdopodobnie, podobne zjawisko dotyczy także ludności innych części świata.
Zdaniem prof. Michaela Belkina z Uniwersytetu w Tel Avivie, większe ryzyko ciężkiej krótkowzroczności może mieć związek z długotrwałym wystawieniem na naturalne światło podczas ciąży. Badania przeprowadzone na kurczętach sugerują, że pod wpływem długotrwałego wystawienia na działanie światła rozwijająca się gałka oczna staje się zbyt wydłużona, co jest przyczyną krótkowzroczności. Prawdopodobnie zjawisko to ma związek z wydzielaniem hormonu - melatoniny - przez przysadkę mózgową.
Pocieszające jest to, że jak wykazał już 20 lat temu Belkin, duża krótkowzroczność często wiąże się z wyższą inteligencją.