Laserowy pokaz w Kielcach
Adresowany do młodzieży szkolnej pokaz cięcia metali przy użyciu laserów w Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej (PŚ) to jedna z prezentacji w ramach II Ogólnopolskiego Dnia Nauki, odbywających się w Kielcach.
Laser to światło o specjalnych właściwościach: monochromatyczne, spójne, o długości fali niewidocznej dla ludzkiego oka - tłumaczył młodzieży pracownik Centrum Paweł Trela.
Podczas pokazu laser wycinał różne elementy z blachy stalowej według rysunków sporządzonych w komputerze podłączonym do urządzenia. Uczestnicy pokazu otrzymali na pamiątkę wycięte z blachy zwierzęta i czarownice.
Urządzenie wykorzystywane podczas pokazów w kieleckiej pracowni to laser gazowy, oparty na dwutlenku węgla, o maksymalnej mocy do 6,5 kilowatów. Wykorzystywany jest on w technologii metali m.in. do cięcia, spawania, hartowania i gięcia.
Jednak uczniów najbardziej interesowały "ciekawostki biologiczne" pracowni. Jak się okazało, w pomieszczeniach, gdzie pracują lasery, są świetne warunki dla rozwoju roślin. Jako dowód Paweł Trela pokazał uczniom owoce granatu, figi, cytryny i kawy i zapewnił, że w pracowni kiedyś zaowocował nawet bananowiec. Bardzo szybko natomiast giną tu owady.
Jeśli chodzi o oddziaływanie lasera na zdrowie człowieka, to podczas różnych badań okazało się, że najbardziej szkodliwy w całym pomieszczeniu jest... ekran komputera - powiedział.
Centrum Laserowych Technologii Metali powstało w 1996 roku jako wspólna jednostka Politechniki Świętokrzyskiej i Polskiej Akademii Nauk. Jest ono kontynuatorem filii PAN, działającej od 1986 roku na tej uczelni. Polska Akademia Nauk przekazała Centrum w użytkowanie aparaturę naukową o wartości 2 mln zł.
Centrum prowadzi działalność dydaktyczną i naukową. Specjalizuje się w zakresie laserowych technologii metali i tworzyw. Prowadzone tu badania stanowią podstawę do wdrażania technologii laserowych w przemyśle. Zespół Centrum zyskał wysoką pozycję w skali międzynarodowej, zwłaszcza w dziedzinie laserowego kształtowania metali.
W ramach II Ogólnopolskiego Dnia Nauki w Kielcach przygotowano również prezentację prac konserwatorskich w Pałacu Biskupów Krakowskich oraz wykład z prezentacją multimedialną, dotyczącą rozwoju wszechświata, zatytułowany "Taniec życia ze śmiercią".
W I LO przygotowano piknik historyczny "Wikingowie i Celtowie", a w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych pokaz pt. "Słońce było bogiem - czy może być energetykiem?"