Lama leczy alzheimera i łupież
Produkowane przez południowoamerykańskie lamy przeciwciała mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu takich schorzeń jak choroba Alzheimera - twierdzą naukowcy. Do tej pory przeciwciała lamy okazywały się skuteczne w leczeniu... łupieżu.
Kanadyjsko-belgijski zespół bada przeciwciała wytwarzane przez spokrewnioną z wielbłądami lamę - zwierzę pociągowe i ozdobne, znane z pięknej wełny i dalekonośnego plucia.
Przeciwciała to złożone cząsteczki białkowe atakujące obce substancje - antygeny. Przeciwciała lamy są 10-krotnie mniejsze, a także bardziej stabilne niż w przypadku człowieka - dlatego mogą być potencjalnie stosowane jako tanie i skuteczne środki lecznicze. Szczególna stabilność przeciwciał lamy jest związana z ekstremalnymi górskim środowiskiem, w jakim to zwierzę żyje.
Ponieważ małe przeciwciała z łatwością penetrują tkanki, można do nich "doczepiać" odpowiednie leki, by dotarły na przykład do mózgu.
Eksperci ostrzegają jednak, że prace nad leczniczym wykorzystaniem lamich przeciwciał nie zakończą się prędko. Problemem może być na przykład ich odrzucenie przez ludzki organizm. Na razie udało się produkować przeciwciała lamy wiążące poszczególne antygeny w laboratorium. Służą do tego odpowiednio przystosowane bakterie.
W styczniu 2005 pismo "Applied and Environmental Microbiology" poinformowało że dodatek przeciwciał lamy do szamponu pozwala skuteczniej zwalczać łupież. Przeciwciała pozostawały aktywne nawet w tak egzotycznym środowisku jak szampon.