Trwa ładowanie...
d157nnm
zamach
12-05-2003 19:50

"L'Osservatore Romano" o zamachu na papieża

Watykański dziennik "L'Osservatore Romano"
napisał z okazji przypadającej we wtorek 22. rocznicy zamachu na
Jana Pawła II, że motywy działania tureckiego zamachowca Mehmeta
Ali Agcy nadal są niewyjaśnione.

d157nnm
d157nnm

Zdaniem dziennika, zamachu "nie można i nie wolno uważać za dawno zamknięty i odłożony do archiwum przypadek".

"Jan Paweł II, zgodnie z pewną logiką przeszkadzał, podjęto więc próbę usunięcia go" - napisał we wtorkowym wydaniu watykański dziennik i podkreślił, że papieża "nie udało się jednak zmusić do milczenia".

13 maja 1981 roku podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra turecki terrorysta zranił papieża w brzuch i prawą rękę.

Po ponad 19 latach spędzonych we włoskim więzieniu Agca skorzystał trzy lata temu z prawa łaski i wrócił do rodzinnego kraju. Obecnie znajduje się w jednym z tureckich zakładów karnych, gdzie odsiaduje wyrok ośmiu lat pozbawienia wolności za zabójstwo dokonane w Turcji, przed zamachem na Jana Pawła II.

d157nnm

W pierwszym publicznym wystąpieniu po zamachu - w niedzielę 17 maja 1981 roku - papież powiedział, że "szczerze przebaczył zamachowcy". W dwa lata później odwiedził Agcę w więzieniu, gdzie terrorysta po trwającym zaledwie miesiąc procesie, odbywał karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Do dzisiaj nie znane są motywy, jakie kierowały Agcą. W ostatnim, udzielonym trzy lata temu, wywiadzie dla włoskiej telewizji Agca twierdził, że jego ręką kierowała "jakaś nieznana siła". Potwierdzał w ten sposób pośrednio wersję wydarzeń na placu św. Piotra, zgodnie z którą zapowiedziane one zostały w ujawnionym niedawno tekście Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej.

W sprawie zamachu na papieża we Włoszech odbyło się sześć kolejnych procesów. Agca na każdym z nich podawał inną wersję towarzyszących zamachowi okoliczności. Raz twierdził, że działał sam, to znów, że współpracował z przedstawicielami bułgarskiego wywiadu, za którymi stało KGB, lub też, że zamach zorganizowała skrajnie prawicowa turecka organizacja "Szarych Wilków", do której należał.

Żaden z włoskich procesów nie doprowadził do ujawnienia motywów działania zamachowca, ani jego zleceniodawców. Przeprowadzone w latach 90. w Bułgarii procesy domniemanych współpracowników Agcy zakończyły się uniewinnieniem.

d157nnm

Jan Paweł II przypisał swoje ocalenie opiece Matki Bożej Fatimskiej, mówiąc, że 13 maja, w rocznicę pierwszego objawienia w Fatimie, "czyjaś ręka strzelała, Inna Ręka prowadziła kulę". Kulę tę trzy lata temu oprawiono w koronę, którą Jan Paweł II ozdobił figurę Matki Bożej w sanktuarium fatimskim.

Watykan nigdy nie potwierdził jednoznacznie hipotezy, że Trzecia Tajemnica Fatimska odnosi się rzeczywiście do zamachu dokonanego przez Agcę. Równocześnie nie zaprzeczył jednak takiej interpretacji wydarzeń.(iza)

d157nnm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d157nnm
Więcej tematów