"L'Osservatore Romano" o jubileuszu pontyfikatu Jana Pawła II
25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II poświęcono w całości dziewiąty numer publikowanego co miesiąc w języku polskim wydania watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano". Numer ukazał się w piątek.
22.08.2003 | aktual.: 22.08.2003 11:09
"Wymiar misyjny pontyfikatu Ojca Świętego jest może najbardziej dostrzegalny i on sam na niego często wskazuje, przywołując na pamięć postaci świętych apostołów Piotra i Pawła, których pragnie naśladować w przepowiadaniu Ewangelii" - napisał w artykule wprowadzającym do numeru redaktor polskiego wydania "L'Osservatore" o. Czesław Drążek SJ.
Podsumowując 25-lecie pontyfikatu, o. Drążek zwrócił uwagę, że "chyba nikt w ostatnim ćwierćwieczu (...) nie bronił tak bezkompromisowo godności człowieka i praw nadanych mu przez stwórcę jak Jan Paweł II" i podkreślił, że papież "nie obawiał się także być znakiem sprzeciwu, ukazując błędy, które rzucały cień na Boży plan względem życia ludzkiego, małżeństwa, rodziny, społeczeństwa".
W numerze zamieszczono szereg artykułów poświęconych osobie, nauczaniu i historii Jana Pawła II, autorstwa między innymi kard. Franciszka Macharskiego, abpa Józefa Życińskiego i znanego pisarza katolickiego Vittoria Messoriego, który opisuje "strategię" głoszenia Ewangelii przez obecnego papieża.
Czternaście encyklik Jana Pawła II na łamach "L'Osservatore" omówił prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Josef Ratzinger. Natomiast prefekt Kongregacji Spraw Świętych, kard. Jose Saraiva Martins jest autorem artykułu pod tytułem "Święci i świętość według Jana Pawła II".
Postacie Polaków kanonizowanych i beatyfikowanych przez Jana Pawła II prezentuje na łamach miesięcznika ks. Bogusław Turek, podczas gdy jeden z najbliższych przyjaciół papieża, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jest autorem eseju "Modlitwa w Getsemani wciąż trwa".
Polskie wydanie jubileuszowe "L'Osservatore" zamieszcza także tabele i wykazy ukazujące bogatą i różnorodną działalność ewangelizacyjną papieża.
O. Czesław Drążek, dyrektor polskiego wydania "L'Osservatore Romano", przypomniał, że "z okazji 250. numeru polskiego Jan Paweł II napisał do redakcji polskiego wydania list, w którym podkreślił szczególną rolę, jaką pismo odgrywa, nazywając polską edycję 'pomostem łączącym Kościół w Polsce ze Stolicą Apostolską'".
O. Drążek podkreślił też, że "L'Osservatore" - obok zwięzłości i bezstronności - "charakteryzuje się optymizmem i przyczynia się do pogłębienia zrozumienia i solidarności między narodami, budując na ziemi 'kanały nadziei'".
"L'Osservatore Romano" od 140 lat jest dziennikiem polityczno - religijnym Państwa Watykańskiego. Wydanie codzienne w języku włoskim na przestrzeni ostatnich 50 lat dało początek edycjom tygodniowym w wielu językach i comiesięcznej edycji polskiej, która ukazuje się w nakładzie 43 tysięcy egzemplarzy.