Kwaśniewski z Bushem o wizach i Iraku
W poniedziałek po południu czasu amerykańskiego prezydent Aleksander Kwaśniewski przybył do Waszyngtonu, rozpoczynając roboczą wizytę w Stanach Zjednoczonych. We wtorek Kwaśniewski będzie rozmawiał z prezydentem George'em W. Bushem. Spotka się także z sekretarzem obrony Donaldem Rumsfeldem oraz przywódcą republikańskiej większości w Senacie, senatorem Billem Fristem.
Rozmowy z amerykańskimi politykami dotyczyć mają udziału Polski w odbudowie Iraku, kwestii wizowych oraz realizacji umowy offsetowej związanej z zakupem przez Polskę amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16.
Według, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marka Siwca, stosunkom polsko - amerykańskim grozi "stagnacja", jeżeli rząd USA nie spełni choćby niektórych postulatów Polski w związku z jej zaangażowaniem się po stronie amerykańskiej w Iraku.
W liście do George'a Busha z 31 grudnia 2003 r. prezydent Kwaśniewski zwrócił się o przekazanie Polsce 6 samolotów transportowych C-130 do przewozu polskich wojsk do Iraku, a także o poparcie dla uzyskania przez konsorcjum Bumar kontraktu o wartości niemal 600 mln USD na wyposażenie dla nowej armii irackiej.
Innym, trudnym i budzącym duże zainteresowanie tematem waszyngtońskich rozmów, będzie sprawa wiz. Polska od dłuższego czasu zabiega o zniesienie wiz wjazdowych do USA dla swoich obywateli, a na początek przynajmniej o złagodzenie niektórych przepisów emigracyjno-wizowych.
O sprawie wiz Kwaśniewski rozmawiał w piątek w Davos z wiceprezydentem USA Dickiem Cheneyem. Miał od niego usłyszeć, że że prezydent Bush "przygotowuje odpowiedź na nurtujące Polaków sprawy". Kwaśniewski ma ją otrzymać podczas swej wizyty w USA.
W Waszyngtonie prezydent ma również poruszyć kwestie dotyczące offsetu - czyli inwestycji amerykańskich w polską gospodarkę równoważących zakup przez Polskę 48 wielozadaniowych samolotów F- 16, dla polskich sił powietrznych.
W ramach umowy offsetowej producent F-16 amerykański koncern Lockheed Martin, zobowiązał się do zainwestowania w Polsce w ciągu 10 lat 6 miliardów dolarów. Amerykanie zadeklarowali też, że wartość inwestycji offsetowych wzrośnie do ponad 12 mld USD.