Kwaśniewski: współudział Polski w bliskowschodnim procesie pokojowym
Współudział Polski w procesie pokojowym na
Bliskim wschodzie zapowiedział przebywający z wizytą w
Jerozolimie prezydent Aleksander Kwaśniewski.
"To jest zadanie oczywiście bardzo trudne, ale wierzę, że wspólnymi siłami, przy współudziale Polski, możemy zbliżyć się do tego celu" - powiedział Kwaśniewski po rozmowie z prezydentem Izraela Mosze Kacawem.
Kwaśniewski dodał, że wysłuchał ocen Kacawa, dotyczących relacji izraelsko-palestyńskich i izraelsko-europejskich.
Polski prezydent podkreślał bardzo dobrą współpracę Polski i Izraela, m.in. w dziedzinie ekonomicznej: po podpisaniu umowy o współpracy z firmą Rafael, której towarzyszy offset, obroty między obu krajami wyniosą ponad miliard dolarów.
Zgodnie z umową w latach 2004-2013 nasze siły zbrojne zostaną wyposażone za miliard złotych w 264 wyrzutnie i 2675 przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike. Część zestawów powstanie w wersji przenośnej, reszta będzie montowana na kołowych transporterach opancerzonych. W 2004 roku zostaną przekazane wojsku dwie wyrzutnie i 20 pocisków. Spike będzie orężem naszej armii przez ok. 30 lat.
Dzięki offsetowi nasz przemysł wzbogacą m.in. technologie: integracji pocisków na gorąco, testowania optoelektronicznych systemów pocisków i nowe technologie dla silników startowych. Mamy też uzyskać nowe technologie budowy m.in. głowic bojowych oraz tytanowych zbiorników ciśnieniowych.
Z Kacawem Kwaśniewski rozmawiał też o współpracy politycznej. Polski prezydent zyskał wysokie noty w opinii izraelskiej po przejęciu przez nasz kraj jednej ze stref stabilizacyjnych w Iraku.
Zdaniem lidera izraelskiej opozycji Szimona Peresa, Kwaśniewski jest może jedną z ważniejszych postaci, które mogą odegrać rolę w regionie. Z polskim prezydentem Peres spotka się w poniedziałek.
W niedzielę, która w Izraelu jest zwykłym dniem pracy, Kwaśniewski odbierze tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Hebrajskiego. Tytuł przyznano mu za działalność na rzecz zbliżenia polsko-izraelskiego.