ŚwiatKwaśniewski w Paryżu

Kwaśniewski w Paryżu

Prezydent Aleksander Kwaśniewski rozpoczął w południe jednodniową wizytę w Paryżu. W stolicy
Francji Kwaśniewski będzie rozmawiał z prezydentem tego kraju
Jacquesem Chirakiem.

Kwaśniewski w Paryżu
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

04.10.2004 | aktual.: 04.10.2004 14:43

Według szefa prezydenckiego Biura Spraw Międzynarodowych Andrzeja Majkowskiego, wizyta choć krótka ma bardzo bogaty program i składa się z części politycznej, kulturalnej i gospodarczej.

W poniedziałek w południe na paryskim lotnisku Orly polskiego prezydenta oficjalnie powitali m.in. francuska minister ds. europejskich Claudie Haignere oraz ambasador Francji w Polsce Pierre Menat. Orkiestra francuskiej Reprezentacyjny Gwardii Republikańskiej odegrała hymny polski i francuski. Po przylocie do stolicy Francji Kwaśniewski udał się do Pałacu Elizejskiego na rozmowy z Chirakiem.

Jak powiedział minister Majkowski, wydaje się, że z obu stron jest intencja, by wzajemne stosunki obu krajów były "lepsze, bardziej aktywne". Mamy takie sygnały ze strony również francuskiej, że Paryżowi też zależy na tym, aby stosunki z Warszawą były aktywne, normalne, przyjacielskie - mówił.

Wizyta na pewno będzie "krokiem do przodu, to będzie część dialogu polsko-francuskiego". Ja myślę, że Francja nas lubi, my lubimy Francję, a te nieporozumienia, które wynikały są częścią polityki, dyplomacji, to jest normalne - oświadczył szef prezydenckiego Biura Spraw Międzynarodowych.

Według Majkowskiego, rozmowy z prezydentem Francji będą najważniejszym punktem programu wizyty Kwaśniewskiego w Paryżu. Należy się spodziewać, że podczas spotkania będzie mowa m.in. o sprawach irackich. Zwłaszcza, że szef MON Jerzy Szmajdziński zadeklarował w poniedziałek, że polskie wojska powinny się wycofać z Iraku w grudniu 2005 roku.

Jak zaznaczył Majkowski, należy przypuszczać, że rozmowy Kwaśniewskiego i Chiraca dotyczyć będą spraw bilateralnych, w tym tematów gospodarczych. Innym tematem rozmów prezydentów Polski i Francji - jak powiedział - będą sprawy związane z Unią Europejską, m.in. problem dalszego rozszerzania Unii, w tym unijnych aspiracji Turcji.

Według niego, strona Polska chce, by Chirac w przyszłym roku złożył w naszym kraju oficjalną wizytę. Od ostatniej wizyty w 1996 roku to już będzie dziewięć lat - zaznaczył Majkowski. Ale również chcielibyśmy, żeby prezydent przyjechał na 60. rocznicę wyzwolenia Oświęcimia (która przypadnie w styczniu przyszłego roku) - dodał. Zapowiedział, że Kwaśniewski "w niedługim czasie" wystosuje zaproszenia do przywódców tych państw, których obywatele byli ofiarami obozu.

Wizyta polskiego prezydenta w Paryżu związana jest z trwającym od maja do grudnia Sezonem Polskim we Francji. Podczas wizyty w Paryżu, Kwaśniewski zwiedzi w Luwrze wystawę Bernardo Belotto, zwanego Canaletto. Jak mówił Majkowski, jest to jedno z wydarzeń Sezonu Polskiego we Francji, a wystawa pochodzi ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Poza tym, prezydent będzie uczestniczył w otwarciu Biblioteki Polskiej, gdzie zwiedzi też wystawę poświęconą Adamowi Mickiewiczowi.

Wygłosi również odczyt podczas spotkania z przedsiębiorcami francuskimi zrzeszonymi w organizacji MEDEF. Zaś wieczorem Kwaśniewski weźmie udział w obiedzie wydanym przez dyrektora prestiżowego Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFRI).

Sonia Termion

Źródło artykułu:PAP
francjaaleksander kwaśniewskiparyż
Zobacz także
Komentarze (0)