PolskaKwaśniewski: skuteczniejsza walka z korupcją

Kwaśniewski: skuteczniejsza walka z korupcją

Po raz kolejny wzmocniliśmy gmach państwa
prawa, państwa godnego szacunku swoich obywateli. Będziemy mogli
skuteczniej walczyć z korupcją - podkreślił prezydent
Aleksander Kwaśniewski po podpisaniu ustawy nowelizującej prawo
karne. Wchodzi ona w życie od 1 lipca br.

"Dzięki tej ustawie będziemy mogli prowadzić ciężką, ale skuteczną batalię ze zjawiskiem korupcji i łapownictwa" - zapewnił prezydent. Dodał, że korupcja istnieje we wszystkich krajach. Jest złem samym w sobie. Według statystyk - przypomniał - ok. 90% Polaków uważa, że jest to problem poważny w naszym kraju.

Prześwietlani przestępcy

Kwaśniewski zwrócił uwagę, że podpisany przez niego akt wprowadza nowe czyny do katalogu przestępstw - płatną protekcję, przekupstwo wyborcze i sprzedajność, korupcję w sektorze gospodarczym oraz korupcję w dziedzinie sportu. "Nowa ustawa zwiększa też możliwość pozbawiania korzyści majątkowych, które sprawcy przestępstw osiągnęli w wyniku czynów sprzecznych z prawem" - dodał prezydent, wyjaśniając, że teraz przestępcy będą musieli udowadniać, iż majątek zdobyli w sposób legalny.

Także minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk nazwał podpisaną nowelizację skutecznym orężem w walce z korupcją i łapownictwem. "Nareszcie złamiemy solidarność pomiędzy dającymi i biorącymi łapówki" - dodał.

Nowelizację prawa karnego, zaostrzającą sankcje za przestępstwa korupcyjne oraz stwarzającą możliwość odbierania przestępcom majątku uzyskanego w wyniku popełnienia czynów karalnych, Sejm uchwalił w kwietniu. W maju Senat wprowadził do niej drobne poprawki.

Ustawa przeciwko zmowie

Ustawa ma zapobiegać zmowie między dającym i biorącym łapówkę. Według jej zapisów uniknąć kary może bowiem osoba, która wręczy korzyść majątkową funkcjonariuszowi publicznemu i zawiadomi o tym organa ścigania jeszcze, zanim nastąpi wszczęcie postępowania, a następnie ujawni wszystko, co wie.

Prawo i Sprawiedliwość chciało, by zaostrzyć kary za najcięższe przypadki korupcji do 15 lat więzienia. Rząd proponował w poszczególnych przypadkach kary do 8 lub do 12 lat. Te propozycje nie uzyskały jednak większości w Sejmie. W uchwalonej ustawie zaostrzono ostatecznie kary za korupcję i płatną protekcję - z maksymalnej sankcji 3 i 5 lat do granicy 8 i 12 lat więzienia.

Ponadto jeśli sprawca osiągnął majątek w związku z przestępstwem, to straci go na rzecz Skarbu Państwa. To na sprawcy ma ciążyć obowiązek udowodnienia, że majątek zdobył w sposób legalny. Jeżeli okoliczności sprawy wskazują, że przestępca przepisał mienie z przestępstwa na osobę fizyczną lub prawną, to taki majątek będzie uznany za nadal należący do przestępcy. Chyba że ta druga osoba fizyczna lub prawna udowodni, że zdobyła go legalnie.

Zdefiniowana osoba publiczna

W nowelizacji zdefiniowano też precyzyjniej "osobę publiczną". Określa się tak wszystkie osoby, które "dysponują majątkiem publicznym".

Nowelizacja ma także umożliwić zwalczanie korupcji w sporcie zawodowym przez włączenie organizatorów takich zawodów lub też ich uczestników do katalogu osób, które mogą być ścigane za przyjęcie korzyści majątkowej w zamian za nieuczciwość.

Do zwalczania korupcji będą mogli być wykorzystywani świadkowie koronni, czyli skruszeni przestępcy współpracujący z wymiarem sprawiedliwości. Obecnie nie jest to możliwe.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)