Kwaśniewski, Schroeder i Chirac są we Wrocławiu
Prezydenci Polski Aleksander Kwaśniewski i Francji Jacques Chirac, oraz kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder przylecieli do Wrocławia, gdzie odbędzie się spotkanie w ramach Trójkąta Weimarskiego. Krótko po 14. samoloty wiozące dostojników lądowały z niewielkimi przerwami na lotnisku Strachowice.
09.05.2003 | aktual.: 09.05.2003 16:35
Jako pierwszy na wrocławskim lotnisku wylądował TU-154 z prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim na pokładzie. Głowę państwa powitał wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski. Następnie Kwaśniewski udał się do centrum miasta, gdzie będzie oczekiwać na prezydenta Francji oraz kanclerza Niemiec.
Jako drugi do Wrocławia dotarł kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, który miał lądować po prezydencie Francji Jacquesie Chiracu. Ten ostatni spóźnił się na spotkanie ponad pół godziny. Obaj politycy udali się do jednego z wrocławskich hoteli, gdzie nastąpi nieoficjalne powitanie gości przez prezydenta RP. Ulice, którymi jechali dostojnicy do centrum, zostały zamknięte już na dwie godziny przed przylotem przywódców.
Oficjalne powitanie zaplanowano na Rynku o godz. 15. Następnie politycy udadzą się do Ratusza na rozmowy trójstronne, po których spotkają się na konferencji prasowej z dziennikarzami. W związku z odbywającym się spotkaniem w ramach Trójkąta Weimarskiego, do Wrocławia przyjechało ok. 300 dziennikarzy i fotoreporterów z całego świata. Na godzinę 18. zaplanowano spotkanie gości ze studentami Uniwersytetu Wrocławskiego.
Później goście przejdą spod Uniwersytetu do Piwnicy Świdnickiej, gdzie prezydent Kwaśniewski wyda uroczysty obiad na cześć zagranicznych dostojników. Prezydent Francji i kanclerz Niemiec będą mieli okazję spróbować m.in. marynowanych plastrów halibuta w soli morskiej i ziołach ogrodowych, pierożków z kaczką w sosie ze świeżych ziół, combra sarny pieczonego w grzybach ze szpinakowymi kluseczkami i sosem piernikowym oraz sufletu z twarogu ze świeżymi malinami.
Współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego została zainicjowana w 1991 r. przez ministra spraw zagranicznych RFN Hansa Dietriecha Genschera w Weimarze. Wtedy to spotkali się szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec. Efektem spotkania była wspólna deklaracja o bliskiej współpracy trzech państw w dziedzinie wojskowej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej, a także w polityce zagranicznej wobec państw Europy Środkowej i Wschodniej.
Od 1996 r. zaczęli się również konsultować ministrowie obrony wymienionych państw. W 1998 r. w Poznaniu doszło do pierwszego szczytu w ramach Trójkąta Weimarskiego z udziałem przywódców trzech państw: Helmuta Kohla, Jacquesa Chiraca i Aleksandra Kwaśniewskiego. Rok później w Nancy we Francji i w roku 2001 w Hambach, w Niemczech.(an)