ŚwiatKwaśniewski: prezydent zrobi błąd nie podpisując traktatu

Kwaśniewski: prezydent zrobi błąd nie podpisując traktatu

Gdybym miał politycznie oceniać decyzję
prezydenta, to uznaję ją za duży błąd - mówi w "Dzienniku" o
odmowie podpisania przez Lecha Kaczyńskiego Traktatu Lizbońskiego
Aleksander Kwaśniewski.

Kwaśniewski: prezydent zrobi błąd nie podpisując traktatu
Źródło zdjęć: © AFP

04.07.2008 | aktual.: 04.07.2008 05:29

Polska powinna pokazać, że jest proeuropejska, a naszym strategicznym celem jest rozszerzenie Unii o nowe państwa, takie jak Ukraina czy Gruzja - mówi Kwaśniewski.

Według niego, słowa L. Kaczyńśkiego o tym, że podpisanie traktatu jest obecnie bezprzedmiotowe, padły w dziwnym czasie - pierwszym dniu francuskiej prezydencji w UE. Albo to była jakaś wyrafinowana polityka prezydenckiej kancelarii, albo też był to zwykły przypadek. Wierzę, że to drugie, bo jeśli nie, to błąd był tym poważniejszy. Kilka tygodni temu ogłaszamy z hukiem strategiczne partnerstwo z Francją, a teraz taki "prezent" dla Sarkozy'ego - wyjaśnił były prezydent.

Na pytanie, czy rozumie postawę prezydenta w sprawie traktatu, Kwaśniewski odpowiada, że "nie za bardzo". Wydawało się, że prezydent będzie konsekwentny i doprowadzi sprawę do końca, zdejmując z siebie etykietę eurosceptyka, i jednocześnie umocni swoje możliwości negocjacyjne na przyszłość, które bardzo by się przydały właśnie podczas dyskusji o rozszerzeniu Unii - mówi. Według niego, Lech Kaczyński w dużej mierze tę szansę stracił.

Nie można mówić, że się nie podpisze, a z drugiej strony domagać się rozszerzenia. To proste - mówi Kwaśniewski.

Pytany o budowę w Polsce tarczy antyrakietowej były prezydent odpowiada, że wszystko trzeba spokojnie przeanalizować. Wziąć też pod uwagę zmianę administracji w Stanach Zjednoczonych, ich politykę wobec Rosji. Musimy też wiedzieć, co dostaniemy od Amerykanów w zamian za budowę tarczy na naszym terytorium. I to nie jest żaden handel, to rozsądna troska o to, żeby Polska wiedziała, co zyska dzięki tej decyzji. Tym bardziej że to decyzja nie na kilka lat, ale być może na całe dziesięciolecia - wyjaśnia.

Kwaśniewski mówi także o SLD po zmianie jego kierownictwa. Grzegorz Napieralski po zrealizowaniu głównego punktu swojego programu, czyli po obaleniu Wojciecha Olejniczaka, musi znaleźć wizję i koncepcję wobec kolejnych wyzwań. To nie może być wyłącznie zdecydowany antyklerykalizm, bo taki ekstremizm, zresztą jak każdy inny, może przynieść nie więcej niż 4 czy 5% poparcia - ocenia Kwaśniewski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)