PolskaKwaśniewski obok Hitlera - to dopuszczalna forma krytyki

Kwaśniewski obok Hitlera - to dopuszczalna forma krytyki

Działacze Narodowego Odrodzenia Polski (NOP) nie znieważyli Aleksandra Kwaśniewskiego, rozklejając plakaty, na których zestawili wizerunek prezydenta z podobizną Adolfa Hitlera - uznała częstochowska prokuratura i umorzyła postępowanie w tej sprawie. "To dopuszczalna forma krytyki" - stwierdził sąd.

"Po dokonaniu analizy, przede wszystkim linii orzeczniczej międzynarodowego trybunału w Strasburgu oraz orzeczeń naszego Sądu Najwyższego, Prokuratura Rejonowa dla miasta Częstochowy doszła do przekonania, że nie mamy tu do czynienia z przestępstwem, a jest to dopuszczalna forma krytyki polityka" - powiedział w poniedziałek rzecznik częstochowskiej prokuratury Romuald Basiński.

Jednym z argumentów, dla których zapadła decyzja o umorzeniu sprawy, jest orzeczenie Sądu Najwyższego, w którym napisano m.in. że "życie publiczne dostarcza argumentów na to, że nastąpiła wyraźna zmiana w normach obyczajowych przez złagodzenie ongiś dość ostrych w tej dziedzinie zakazów. Zmiana norm obyczajowych w życiu politycznym i wyraźne złagodzenie ongiś rygorystycznie traktowanych granic chroniących dobro, imię i cześć osobistości politycznej jest istotnym argumentem przemawiającym za niewątpliwie względniejszą oceną zachowań sprawcy".

Sprawa rozklejanych we wrześniu w Częstochowie plakatów, porównujących Aleksandra Kwaśniewskiego do Adolfa Hitlera, a operację w Iraku do agresji na Polskę w 1939 roku, została wszczęta po anonimowym telefonie na policję i do straży miejskiej.

W czasie postępowania policja zabezpieczyła kilkadziesiąt plakatów, których treść była przedmiotem postępowania, a także komputery z plakatem w wersji elektronicznej.

W październiku kilkunastu członków i sympatyków organizacji NOP pikietowało siedzibę częstochowskiej prokuratury. Działacze NOP mówili wtedy, że postępowanie prokuratury to "łamanie prawa do wolności słowa".

Członkowie NOP odrzucali posądzenia o znieważenie prezydenta, a postępowanie prokuratorskie uważali za efekt politycznych nacisków. Krytykowali zachowanie policjantów, zarekwirowanie im komputerów i przesłuchania - jak mówili - bez wezwania.

Narodowe Odrodzenie Polski zostało zarejestrowane w kwietniu 1992 r. Nawiązuje do przedwojennego Obozu Narodowo-Radykalnego. Należy do skrajnie prawicowej międzynarodówki International Third Position, w której współpracuje m.in. z niemiecką, neonazistowską Narodowo-Demokratyczną Partią Niemiec. W ostatnich wyborach samorządowych NOP startowało w komitecie Razem Polsce. Organizacja wydaje pisma "Szczerbiec" i "Jestem Polakiem".

Wraz z innymi ugrupowaniami europejskimi NOP chce wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 pod szyldem Europejskiego Frontu Narodowego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)