PolskaKwaśniewski: nieuczciwi sędziowie powinni być usuwani z zawodu

Kwaśniewski: nieuczciwi sędziowie powinni być usuwani z zawodu

Potrzebny jest ostracyzm środowiska sędziowskiego wobec nieuczciwych sędziów, łącznie z usuwaniem ich z zawodu - powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas zgromadzenia ogólnego Sądu Najwyższego nt. działalności SN w 2004 r.

Kwaśniewski: nieuczciwi sędziowie powinni być usuwani z zawodu
Źródło zdjęć: © PAP

W swym wystąpieniu prezydent zaapelował do środowiska sędziowskiego, by w przypadku niezgodnych z prawem działań sędziów, nie mówiło o neutralności i nie powoływało się na solidarność zawodową. Tu musi być zdecydowana reakcja własnego środowiska - oświadczył, dodając, że w takich sprawach powinny się wypowiadać autorytety prawnicze.

Kwaśniewski oświadczył, że jako powołujący sędziów czuje się "boleśnie dotknięty" przypadkami ich nieuczciwości. Przywołał powiedzenie o "łyżce dziegciu, która psuje beczkę miodu". Poprawa wizerunku sądów to zadanie dla samych sędziów - powiedział.

Żeby sędziowie nie czuli się osamotnieni, ostatnio dołączyli do nich sędziowie piłkarscy - zażartował.

Prezydent podkreślił, że powolność postępowań sądowych w Polsce "graniczy z patologią". Zarazem zwrócił uwagę, że sytuacja w wymiarze sprawiedliwości poprawia się.

Kwaśniewski uważa, że media, zwłaszcza publiczne, niewystarczająco kształtują świadomość prawną społeczeństwa. Wspomniał o skardze prezesa Trybunału Konstytucyjnego Marka Safjana wobec TVP dotyczącej nienadania w głównych wydaniach programów informacyjnych wiadomości o orzeczeniu TK, że Traktat Akcesyjny nie narusza polskiej konstytucji. Mnie także ten fakt wzburzył, zdumiał i rozczarował - powiedział. Nie ma do dziś reakcji TVP, o czym dowiedziałem się przed chwilą od prezesa Safjana - dodał prezydent. Według niego, w sprawie winna się wypowiedzieć KRRiT.

SN rozpoznał w ubiegłym roku 10,2 tys. spraw, w tym 7 tys. kasacji; więcej niż w 2003 r., gdy wpłynęło 8,8 tys. spraw - poinformował I prezes SN Lech Gardocki. Dodał, że w 2004 r. zmniejszyła się liczba zaległości w SN, choć zwiększoną liczbę spraw rozpatrywała ta sama liczba sędziów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)