PolskaKwaśniewski: niepokoi przewlekłość postępowań sądowych

Kwaśniewski: niepokoi przewlekłość postępowań sądowych


Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział
w środę, że niepokojąca jest przewlekłość postępowań w sądach.
Według niego prowadzi ona do przedawnień, a w konsekwencji - do
bezkarności sprawców. Prezydent mówił o tym podczas uroczystości z
okazji 15. rocznicy działalności Krajowej Rady Sądownictwa.

Kwaśniewski: niepokoi przewlekłość postępowań sądowych
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Rybczyński

Odnosząc się do sprawy FOZZ, Kwaśniewski ocenił, że sędziowie próbują doprowadzić do prawomocnego wyroku. Ale, jak dodał, w tej sprawie trzeba bić na alarm. W wielu sprawach potrzebny jest nadzwyczajny pośpiech - powiedział dziennikarzom.

Jeżeli proces (w sprawie FOZZ - PAP) się zakończy, nie będzie umorzeń, jeżeli sędzia wymusi dyscyplinę tego procesu, to pomoże to autorytetowi sądów i polskiego sądownictwa. Jeżeli to się nie powiedzie, to społecznie będzie uczucie, że sądy nie dają sobie rady z trudnymi sprawami - przestrzegł Kwaśniewski. Postawę adwokatów w sprawie ocenił jako nieodpowiedzialną, mówiąc wprost.

Za powód do zadowolenia Kwaśniewski uznał to, że kolejka spraw oczekujących na rozpatrzenia zaczęła maleć. Jak podkreślił, państwo prawne w Polsce musi ciągle mierzyć się z wyzwaniami i są zarówno sukcesy, jak i porażki.

Prezydent zapewnił, że będzie wspierał wszystkie działania, które będą umacniać wizerunek sądów w społeczeństwie. Bo, według niego, zaufanie Polaków do rządów prawa jest zbyt niskie.

Kwaśniewski dziękował KRS za współpracę i przekazał wyrazy głębokiego uznania i szacunku oraz poważania dla polskich sędziów, którzy nie bacząc na trudności, umacniają praworządność.

Prezydent powiedział również, że chciałby wspólnego języka między "trzecią a czwartą władzą" - sądownictwem i mediami. Jak dodał, media odgrywają swoją rolę w budowaniu zaufania do sądownictwa.

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Krzysztof Strzelczk zapewnił, że KRS będzie walczyć o lepsze, godne warunki finansowe sędziów, dążyć do wyeliminowania nieprawidłowości w funkcjonowaniu sądów i umacniać autorytet sądów.

Zgodnie z konstytucją, Krajowa Rada Sądownictwa stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności z Konstytucją aktów normatywnych w zakresie, w jakim dotyczą one niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Krajowa Rada Sądownictwa składa się z: Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Ministra Sprawiedliwości, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i osoby powołanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej; piętnastu członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych, czterech członków wybranych przez Sejm spośród posłów oraz dwóch członków wybranych przez Senat spośród senatorów. Krajowa Rada Sądownictwa wybiera spośród swoich członków przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących. Kadencja wybranych członków Krajowej Rady Sądownictwa trwa cztery lata.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)