Kwaśniewski jedzie do Czech
Prezydent Aleksander Kwaśniewski, wraz z małżonką, udaje się we wtorek z oficjalną dwudniową wizytą do Czech. Tematem jego rozmów w Pradze będą m.in. sprawy regionalne i europejskie, sytuacja na Ukrainie, a także kontakty gospodarcze Polski i Czech.
06.12.2004 14:20
Kwaśniewski spotka się z prezydentem Vaclavem Klausem, premierem Stanislavem Grossem, przewodniczącymi obu izb czeskiego parlamentu: Izby Poselskiej - Lubomirem Zaoralkem oraz Senatu - Peterem Pithartem. Zaplanowano tez spotkanie pary prezydenckiej z prezydentem Pragi, Pavlem Bemem.
W trakcie wizyty podpisane zostaną umowy: o współpracy Polski i Czech w dziedzinie kultury oraz o ochronie informacji niejawnych. W obecności polskiego prezydenta Czesi przekażą stronie polskiej rękopisy i inkunabuły ze zbioru Żydowskiego Seminarium Teologicznego we Wrocławiu.
Według ministra ds. międzynarodowych w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Majkowskiego, wizyta Kwaśniewskiego w Czechach będzie okazją do przeglądu dwustronnych stosunków. "Między Polską a Czechami nie ma spornych problemów, stosunki polityczne układają się bardzo dobrze, mamy też podobny punkt widzenia na sprawy międzynarodowe" - powiedział Majkowski dziennikarzom.
Tematem rozmów polskiego prezydenta z czeskimi politykami będą m.in. relacje obu państw z Niemcami, w tym sprawa roszczeń wysuwanych w Niemczech przez organizacje wysiedlonych po II wojnie światowej z dzisiejszych zachodnich i północnych ziem Polski oraz zachodnich Czech.
Według Majkowskiego, Czesi zainteresowani są polskimi działaniami w sprawie rozwiązania kryzysu politycznego po wyborach prezydenckich na Ukrainie. Prezydent Vaclav Klaus dzwonił w ubiegłym tygodniu do Kwaśniewskiego właśnie w sprawie mediacji na Ukrainie, w które zaangażował się polski prezydent.
Ważnym tematem rozmów będą też polsko-czeskie stosunki gospodarcze. Wartość obrotów handlowych między obu krajami wynosi ok. 4,5 mld dolarów. Wymiana handlowa jest zrównoważona - import i eksport z Czech są na podobnym poziomie. Czesi natomiast więcej inwestują w Polsce niż Polacy w Czechach. Inwestycje naszego południowego sąsiada w Polsce to około 70 mln dolarów, a polskie w Czechach - ok. 40 mln dolarów.
Oba kraje mają półroczne doświadczenie członkostwa Unii Europejskiej oraz podobne stanowisko w jednej z istotniejszej w tej chwili dyskusji w ramach UE - budżetu Unii na lata 2007-2013. Polska opowiada się przeciwko ograniczeniu wydatków Unii do 1 proc. dochodu narodowego brutto, jak proponują tzw. płatnicy netto w UE (czyli kraje, które do unijnej kasy wpłacają więcej niż z niej otrzymują).
Rozmowy Kwaśniewskiego w Pradze poświęcone będą też roli i znaczeniu Grupy Wyszehradzkiej, do której oprócz Polski i Czech należą też Węgry i Słowacja. Jak podkreślił Majkowski, Polska zawsze stała na stanowisku, że Grupa powinna kontynuować współpracę i opowiada się przeciwko rozszerzaniu "czwórki". Zainteresowanie dołączeniem do Grupy Wyszehradzkiej deklarowały Słowenia, Austria, a także Ukraina.
W siedzibie Senatu Republiki Czeskiej Kwaśniewski wygłosi wykład na temat perspektyw współpracy regionalnej w zjednoczonej Europie. Odwiedzi także nowo otwarty Instytut Polski w Pradze.