Kwaśniewski: Afganistan testem dla NATO
Rozwiązanie konfliktu w Afganistanie to test dla NATO - ocenił były prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas wystąpienia w ramach Wrocław Global Forum. Zastanawiał się także nad przyszłością procesu rozszerzenia Sojuszu.
07.10.2010 | aktual.: 07.10.2010 14:34
Były prezydent podkreślił, że NATO nadal jest najbardziej wpływową i efektywną organizacją militarną na świecie. - Ta organizacja na długi czas zagwarantowała pokój i bezpieczeństwo na świecie i nadal jest gwarancją dla krajów m.in. w Europie środkowej - mówił Kwaśniewski.
Zaznaczył, że NATO to nie tylko sojusz militarny, ale również sojusz standardów i wartości. - W Polsce to był pierwszy mechanizm, który dał nam możliwość stania się mocnym krajem. Krajem atrakcyjnym m.in. pod względem inwestycji, to jest ta szersza rola NATO - mówił Kwaśniewski.
Kwaśniewski wskazał na problemy, jakie - jego zdaniem - stoją w XXI w. przed NATO. - Afganistan to wielki test na przyszłość Sojuszu, nikt dziś nie wie, jak skończy się ten konflikt. Są również konflikty regionalne, Abchazja, Osetia czy brak demokracji na Białorusi - mówił.
Istotną kwestią - zdaniem byłego prezydenta - jest też rozszerzenie Sojuszu. - W kwestii Ukrainy proces ten został zawieszony, a w Gruzji przesunięty, pojawia się pytanie, jaka będzie przyszłość rozszerzenia Sojuszu - mówił Kwaśniewski.
Dodał, że jest zadowolony z początku zmian w stosunkach między USA a Rosją, ale - jak podkreślił - z ostateczną ich oceną trzeba poczekać. - Jeżeli będzie to współpraca Rosji z NATO to bardzo dobrze, ale jeżeli Rosja będzie chciała stworzyć zupełnie nową architekturę bezpieczeństwa, będzie wyglądać to zupełnie inaczej - tłumaczył.
"Europa Środkowa może być próżnią bezpieczeństwa"
Aleksander Kwaśniewski ocenił, że bliska współpraca Rosji z NATO jest w przyszłości możliwa, ale nowa koncepcja bezpieczeństwa Rosji może prowadzić do wytworzenia "próżni w bezpieczeństwie europejskim" w regionie Europy Środkowej.
Były prezydent przyznał podczas wystąpienia w ramach Wrocław Global Forum, że teoretycznie Rosja może być bardzo dobrym partnerem dla NATO m.in. ze względu na wiele wzajemnych powiązań oraz fakt, że Rosja jest "bliższa strefie euro - atlantyckiej niż jakiejkolwiek innej".
- Niestety, wielu Rosjan sądzi, że nie jest to dobry kierunek rozwoju i może za sobą pociągnąć nieprzyjemne konsekwencje - mówił Kwaśniewski.
Zauważył przy tym, że nowa koncepcja bezpieczeństwa, zaproponowana przez prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, zakłada m.in. powołanie organizacji, która miałaby zastąpić NATO, a nie z nim współpracować. - Nie jestem otwarty na zmianę już istniejącej organizacji na taką, która jeszcze nie funkcjonuje. W efekcie kraje Europy Środkowej mogą się ponownie stać częścią próżni w bezpieczeństwie europejskim. W kwestii współpracy Rosji z NATO na poziomie praktycznym jest więc wiele elementów trudnych do analizy - zaznaczył b. prezydent.