PolskaKurtyka: wnioski emigrantów marcowych będą priorytetowe w IPN

Kurtyka: wnioski emigrantów marcowych będą priorytetowe w IPN

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz
Kurtyka zapewnił, że wnioski o przyznanie statusu
pokrzywdzonego, składane do IPN przez emigrantów pochodzenia
żydowskiego, którzy opuścili Polskę po marcu 1968 r., a mają
obywatelstwo polskie, będą traktowane priorytetowo.

Kurtyka powiedział dziennikarzom w Piaskach (Lubelskie), że materiały dotyczące wydarzeń z marca 1968 r. - kiedy rozpoczęła się intensywna kampania antysemicka w Polsce, na skutek której wielu Polaków pochodzenia żydowskiego emigrowało z kraju - są dostępne dla badaczy i pokrzywdzonych.

Emigranci pochodzenia żydowskiego, którzy są obywatelami polskimi, mogą oczywiście składać do IPN wnioski o uzyskanie statusu pokrzywdzonego i zapewniam, że te wnioski będą traktowane priorytetowo, albowiem bardzo nam zależy na nadrobieniu tego wszystkiego złego, co państwo polskie tym ludziom wyrządziło. Instytut Pamięci Narodowej chociaż w ten sposób chciałby się do tego przyczynić - powiedział prezes IPN.

Dla emigrantów, którzy nie mają obywatelstwa polskiego, stosuje się tzw. zasadę wzajemności. Polega ona na tym, że jeśli państwo, którego obywatelstwo obecnie mają, udostępnia obywatelom polskim dostęp do swych archiwów, wtedy i polskie archiwa są udostępniane obywatelom tego państwa.

Przy obecnym stanie prawnym innych możliwości nie ma. Mam nadzieję, że nowa ustawa, która jest w Sejmie, takie możliwości stworzy i będę o tym z premierem rozmawiał- dodał Kurtyka.

Przypomniał, że w maju zostanie opublikowana monografia dotycząca wydarzeń Marca 68 r., którą przygotowuje prof. Jerzy Eisler.

Kurtyka uczestniczył w Piaskach na Lubelszczyźnie w uroczystościach poświęconych ostatniemu partyzantowi podziemia niepodległościowego Józefowi Franczakowi ps. Lalek, zabitemu przez Służbę Bezpieczeństwa w 1963 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)