PolskaKurtyka: podpisanie ustawy lustracyjnej ważne dla życia publicznego

Kurtyka: podpisanie ustawy lustracyjnej ważne dla życia publicznego

Podpisanie przez
prezydenta ustawy wprowadzającej nowe zasady lustracji to fakt
ważny dla życia publicznego i naszej świadomości historycznej,
który "kreuje obszar jawności w Polsce" - powiedział prezes Instytutu Pamięci
Narodowej Janusz Kurtyka.

13.11.2006 | aktual.: 13.11.2006 20:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę wprowadzającą nowe zasady lustracji i zapowiedział jednocześnie, że w ciągu trzech tygodni przygotuje jej nowelizację.

Kurtyka zastrzegł, że "trudno w tym momencie przesądzać, jak konkretnie będą wyglądały uwagi pana prezydenta przełożone na język poprawek i na język nowelizacji tej ustawy". Jego zdaniem, należy na to poczekać.

Pytany, jaka powinna być ustawa, pozwalająca skutecznie ujawniać agentów, a jednocześnie nie krzywdzić ludzi, Kurtyka odpowiedział: Myślę, że ustawa, którą podpisał prezydent, jest właśnie taką ustawą.

Na pytanie, czy IPN jest gotowy do realizacji ustawy, Kurtyka powiedział, że "realizacja ustawy w obecnym kształcie jest obowiązkiem IPN".

Według Kurtyki, na podstawie dokumentów IPN "z prawdopodobieństwem bliskim pewności można ustalić stan sieci agenturalnej, a więc stan osób zwerbowanych". Jak dodał, "nie oznacza to, że każda osoba zwerbowana, następnie aktywnie współpracowała, albowiem istniało również takie zjawisko, że zwerbowane osobowe źródła informacji albo unikały tej współpracy, albo jej odmawiały".

Źródło artykułu:PAP
ustawaprezydentipn
Komentarze (0)