Kurtyka: lustracji podlega 300‑400 tys. osób
Według prezesa instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki od 300 do 400 tysięcy stanowisk w Polsce podlega obecnie lustracji. Nie oznacza to jednak, że tyle samo osób zostanie zlustrowanych, trudno bowiem ustalić, jaki procent tych stanowisk zajmują osoby urodzone przed 1972 r.
Jak powiedział Kurtyka, wcześniej kancelaria prezydenta szacowała, że nowej ustawie lustracyjnej będzie podlegać od 300 do 700 tysięcy stanowisk. Dodał, że precyzyjniejsze określenie tej liczby stało się możliwe dopiero "w momencie gdy ustawa stała się ciałem i sprecyzowano kategorie, które jej podlegają".
Podczas briefingu w siedzibie warszawskiego IPN Kurtyka przedstawił dziennikarzom szefa pionu lustracyjnego IPN 42-letniego prokuratora Jacka Wygodę. Zgodnie z obowiązującą ustawą, pion lustracyjny IPN będzie m.in. sprawdzał wstępnie prawdziwość oświadczeń lustracyjnych osób publicznych, występował do sądów w przypadku podejrzenia ich "kłamstwa lustracyjnego" oraz publikował listy agentów z PRL.
Jacek Wygoda zapewnił, że dołoży starań, aby lustracja na mocy nowej ustawy przebiegała jak najszybciej. Szybko będą też przyjmowani prokuratorzy do pionu lustracyjnego IPN.