PolskaKurtka o wybitnej inteligencji

Kurtka o wybitnej inteligencji

Żołnierze przetestują dwadzieścia niezwykłych kurtek uszytych z inteligentnej włókniny, nad którą pracuje łódzki Instytut Włókiennictwa. Na bieżni w komorze klimatycznej okaże się, czy zamiast biegnącego żołnierza spoci się... węglowodór w mikrokapsułkach umieszczonych w materiale.

08.11.2003 09:43

Mikrokapsułki oglądane bez mikroskopu wyglądają jak mąka ziemniaczana i nikt by nie przypuszczał, że w tym proszku tkwi „inteligencja” włókniny nowej generacji.

Zawierają one węglowodory, które w trakcie użytkowania odzieży stawać się mają... płynem. Stopią się, gdy ubranemu w kurtkę będzie za gorąco. Mikrokapsułki przejmą nadmiar wytworzonej przez ludzkie ciało energii i przechowają w płynnym węglowodorze. Oddadzą, gdy się ochłodzi, aby nie było nam zimno. Oddając energię węglowodór stanie się znowu ciałem stałym.

– Jego temperatura topnienia zbliżona jest do temperatury ludzkiej skóry – tłumaczy dr inż. Wiesława Bendkowska z Laboratorium Badania Surowców i Wyrobów Włókienniczych Instytutu Włókiennictwa. – Między skórą a odzieżą wytwarza się optymalny mikroklimat. Człowiek się mniej poci, a jego poczucie komfortu jest znacznie wyższe niż w zwykłej bawełnianej odzieży.

Tekstylia o właściwościach termoregulacyjnych wytwarzane są już przez dwie zachodnie firmy i używane w produkcji odzieży sportowej drogich marek. Jest szansa, że dzięki badaniom łódzkiego instytutu, ubrania z inteligentnej włókniny staną się dostępne dla mniej zamożnych amatorów aktywnego wypoczynku.

Instytut Włókiennictwa sprawdza, jaki sposób będzie najlepszy, by kapsułkowy proszek związać z włókniną: przyczepić kapsułki do poszczególnych włókien, umieścić w ich wnętrzu, czy może pokryć materiał inteligentną pastą?

Poszczególne rozwiązania zastosowano w próbnych kurtkach, które w najbliższych dniach pojadą do Warszawy na testy w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej. (mt)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)