Kupujemy zestaw kina domowego
Oglądanie filmów może dostarczać wielkich wrażeń - przenikające się ze sobą dźwięk i obraz sprawiają, że widzowie czują się, jakby byli w środku akcji. Przez długie lata naprawdę mocnych wrażeń dostarczało tylko kino - przede wszystkim za sprawą wielkich ekranów i głośników. Jednak ten monopol został ostatnio przełamany - teraz, dzięki kinu domowemu, na takie efekty można liczyć także oglądając filmy w domowym zaciszu. Wiedza dotycząca komponentów z jakich składa się kino domowe oraz co oznaczają zawiłe specyfikacje, pomoże w podjęciu decyzji, jak przekształcić salon w salę kinową. Panoramiczny telewizor w połączeniu z odtwarzaczem DVD i głośnikami dźwięku przestrzennego ( surround ) sprawią, że w domowym fotelu będzie można poczuć się jak w kinie. Należy przy tym pamiętać, że wybór poszczególnych składników kina domowego jest naprawdę szeroki, a większe nie zawsze oznacza - lepsze.
Zestaw kina domowego z prawdziwego zdarzenia składa się z trzech niezbędnych składników: ekranu, odtwarzacza DVD oraz głośników. Zadaniem kina domowego jest dostarczanie efektów podobnych do kinowych. Odtwarzacze DVD w połączeniu z nowszymi telewizorami są w stanie wygenerować obrazy w wysokiej rozdzielczości, wiernie oddające i wielkie wybuchy i najmniejsze z możliwych łez. Wysokiej jakości głośniki dźwięku przestrzennego sprawią, że oglądając w filmie lecący helikopter, prawie będziesz mógł poczuć, jak łopatki wirnika tną powietrze nad twoją głową. Jeśli składniki kina domowego dobierze się właściwie, to pokój, w którym będzie zainstalowany taki zestaw, przekształci się w prawdziwą salę kinową.
[
]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/11633/kinodomowe1-b.jpeg',1024,804) )
Kino domowe w pełnej krasie
Odtwarzacz
Do uzyskania obrazu wysokiej jakości potrzebny będzie odtwarzacz DVD. Dzięki DVD możemy uzyskać obraz o rozdzielczości do 540 linii horyzontalnych; dla porównania - odtwarzacz VHS generuje rozdzielczość około 200 linii. Różnica w jakości jest oczywista - dzięki wyższej rozdzielczości uzyskamy ostrzejszy i ładniejszy obraz. Odtwarzacze DVD są produkowane przez większość ze znanych firm działających na rynku sprzętu elektronicznego.
Najprostsze odtwarzacze można nabyć już za 50-150 USD, ale na rynku są też i znacznie droższe ( i jednocześnie znacznie bardziej skomplikowane, oferujące więcej możliwości ). Tak naprawdę jednak jakość obrazu generowanego przez najtańszy odtwarzacz DVD będzie zbliżona do tego z najwyższej półki.
[
]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/11633/kinodomowe2-b.jpeg',1024,566) )
Samsung BD-P1200 - odtwarzacz płyt Blu-ray
Poza tym wszystkie DVD mogą odtwarzać CD z muzyką, większość poradzi sobie z plikami MP3 wypalonymi na płycie CD. Zwykle też odtwarzają filmy zapisane w kilku formatach ( jak DVD-R oraz DVD+R ). Droższe modele są zwykle kompatybilne z jednym ( lub obydwoma ) formatami dźwięku wielokanałowego, czyli DVD-Audio ( DVD-A ) oraz Super Audio CD ( SACD ). Najdroższe modele odczytają pliki zapisane w formatach dostosowanych do filmów o najwyższej rozdzielczości - np. Blu-ray oraz HD DVD. Ceny takich odtwarzaczy zaczynają się od 500 USD; poza tym do pełnego wykorzystania ich możliwości potrzebny będzie telewizor kompatybilny z formatem HDTV.
Wybór telewizora
Odtwarzacze DVD będą działać w zasadzie z każdym telewizorem, jednak potencjał DVD będzie szczególnie dobrze wykorzystany w przypadku ekranów panoramicznych ( większość filmów jest zapisana właśnie w takim formacie ). Stosunek długości do wysokości w telewizorach panoramicznych wynosi 16:9; kształt tych ekranów jest bardziej zbliżony do ekranów kinowych niż w zwykłych telewizorach, w których stosunek długości do wysokości wynosi zwykle 4:3. Poza tym w najnowszej telewizji HDTV obraz jest generowany także w formacie 16:9. Dzięki temu uzyskany obraz może być znacznie ostrzejszy i czystszy niż w "zwykłym" telewizorze. Z tego powodu większość z dostępnych na rynku telewizorów o średnicy ekranu przekraczającej 27 cali to telewizory panoramiczne, a duża część z nich nadaje się do odbioru sygnału w wysokiej rozdzielczości. Na użytek kina domowego nie warto zastanawiać się nad zakupem innego telewizora niż panoramiczny.
Przez pierwszych 50 lat telewizji dominowały telewizory wyposażone w kineskop. Obecnie jednak większość produkowanych telewizorów o przekątnej powyżej 26 cali jest wyposażona w inny typ ekranu, a telewizory kineskopowe najprawdopodobniej całkowicie znikną z rynku w ciągu 10 lat. Dlatego odbiorniki TV nadające się do kina domowego możemy podzielić na trzy kategorie: monitory z płaskim ekranem, monitory projekcyjne oraz zaawansowane rzutniki.
Grubość monitorów z płaskim ekranem sięga czasami tylko kilku centymetrów. Niektóre mają własną podstawkę, jeszcze inne oferują możliwość zawieszenia na ścianie. Rozmiary paneli LCD ( ciekłokrystalicznych ) dostępnych na rynku mogą wprawić w zdumienie: monitory LCD są stosowane zarówno w maleńkich przenośnych odbiornikach, jak i ogromnych telewizorach panoramicznych o średnicy 65 cali, a producenci co jakiś czas prezentują coraz większe wyświetlacze.
W sklepach dostępne są też ekrany plazmowe, zwykle o przekątnej powyżej 42 cali - pojawiły się już nawet modele ze 100-calową przekątną ekranu. Większość telewizorów z płaskim ekranem ( oprócz najmniejszych odbiorników o średnicy poniżej 20 cali ) ma ekran panoramiczny, duża część z nich odbiera format HDTV. Do wykorzystania do kina domowego nadają się zarówno panele ciekłokrystaliczne, jak i plazmowe. W jasnych pomieszczeniach lepiej będą się sprawować telewizory z panelem LCD, za to ekrany plazmowe lepiej oddają głębsze odcienie czerni i generują prawdziwsze kolory. Trzeba też dodać, że obie technologie rozwijają się bardzo szybko. Cena odbiorników płaskoekranowych do kina domowego może bardzo się wahać - da się kupić telewizor za 800 USD, ale dostępne są też modele za 10 tys. USD.
[
]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/11633/kinodomowe3-b.jpeg',1024,778) )
Ciekłokrystaliczny telewizor LG "HD ready"
W modelach tylnoprojekcyjnych ( zwanych też po prostu projekcyjnymi oraz DLP ) obraz wyświetlany jest za pomocą wewnętrznych luster i obiektywów na tylnej powierzchni półprzezroczystej szyby, na której z przodu ogląda się obraz. Wszystkie odbiorniki działające na zasadzie projekcji tylnej ( ang. RPTV ) to modele panoramiczne, obsługujące format HDTV. Niektóre z tańszych telewizorów do wyświetlania obrazu używają kineskopu, ale większość wykorzystuje systemy DLP ( od ang. Digital Light Projection ), LCoS oraz LCD, w których lampa o wysokiej intensywności światła świeci przez jeden lub kilka paneli. Telewizory projekcyjne mają zwykle większe wymiary niż te z płaskim ekranem, zwykle ich grubość wynosi od 40 do 45 cm, ważą około 50 kg. Większość została zaprojektowana do stawiania na stoliku lub półce ( to ostatnie jest raczej trudne w przypadku zwykłych telewizorów kineskopowych ). Na rynku są dostępne modele z ekranami od 42 do ponad 70 cali, a ich ceny kształtują się zwykle od tysiąca do 5 tys. USD.Rzutniki
pierwotnie były stosowane głównie podczas konferencji i spotkań biznesowych. Jednak z biegiem czasu mniejsze rzutniki zaczęły zdobywać rynek konsumencki i trafiać do kin domowych. Ceny modeli oferujących obraz o wysokiej rozdzielczości bez szumów zaczynają się od 1500 USD; rzutniki te są w stanie wyświetlić naprawdę duże, wyraźne obrazy. Jednak by móc ich używać, należy kupić duży ekran ( podobny do kinowego ) oraz zaciemnić pokój - inaczej jakość obrazu będzie słaba.
Wybór głośników
Mając styczność z kinem domowym najpierw zwracamy uwagę na elementy wizualne; jednak kiedy już usiądziemy w fotelu, to od jakości dźwięku w dużej mierze zależy, czy nasze kino domowe będzie dostarczać nam satysfakcjonujących doznań. Głośniki wbudowane w telewizor czy nawet para głośników z naszej wieży nie wystarczy, aby czuć się jak w kinie. Gotowe do kupienia zestawy dźwięku przestrzennego takich firm, jak Bose, JBL czy Paradigm składają się z głośnika centralnego, przednich głośników kanału lewego i prawego, głośników surround umieszczanych po bokach lekko z tyłu oraz subwoofera, wytwarzającego dudniące tony basowe.
Tego typu zestawy sześciu głośników pracują w standardzie Dolby Digital lub DTS; to dzięki nim będziemy słyszeć kule przelatujące nad naszymi głowami oraz sztorm szalejący w pokoju, w którym jest kino domowe. Wszystkie wymienione wyżej elementy nie są niezbędne, aby cieszyć się dobrymi efektami, ale głośnik centralny oraz prawy i lewy to niezbędne minimum.
[
]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/11633/kinodomowe4-b.jpeg',1024,769) )
System głośników SB-TP1000EG marki Panasonic
W skład większości zestawów kina domowego wchodzi także odbiornik A/V - pudełko, które pełni funkcję rozdzielni sygnału audio pochodzącego z różnych komponentów systemu, a poza tym dekoduje dźwięk surround oraz wzmacnia sygnał przed wysłaniem go do głośników.
Coraz więcej osób decyduje się na zakup kina domowego, a rynek nadążą za tą tendencją. W asortymencie wielu firm znajdują się gotowe zestawy, zawierające odtwarzacz DVD, centrum kontroli oraz sześć głośników.
Kino domowe - FAQ
W każdym sklepie znajduje się mnóstwo modeli odtwarzaczy DVD, monitorów i głośników. Przed decyzją o zakupie sprzętu powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Jak duży jest pokój, który zamierzasz przekształcić w salę kinową? Trzeba uważać, aby nie kupić przypadkiem zbyt dużego telewizora. Nie powinno się siedzieć bliżej od ekranu niż wynosi dwukrotność jego przekątnej. Dla przykładu: jeśli ekran ma 40 cali ( czyli około 104 cm ), to fotele powinny znajdować się co najmniej w odległości 2 metrów od niego.
Jaki ekran? Najlepiej wybrać panoramiczny ekran o wysokiej rozdzielczości, rozmiar ekranu należy dopasować do wielkości pokoju. Inny rodzaj telewizora jest dopuszczalny wyłącznie wtedy, jeśli możesz wydać naprawdę mało pieniędzy oraz jeśli pokój, w którym będzie kino domowe, ma naprawdę małe wymiary.
W telewizorze ważne są porty wejścia HDMI lub komponentowy. Dzięki tym portom wejścia do ekranu można podłączyć źródła sygnału o naprawdę wysokiej rozdzielczości i uzyskać obraz wysokiej jakości. Jednak urządzenie powinno być wyposażone także w wejścia typu S-video oraz kompozytowego, aby można było podłączyć do niego magnetowid. Dość ważne dla wygody jest także umiejscowienie portów wejścia: Jeśli są one z przodu, to łatwo będzie do telewizora podłączyć kamerę video i oglądać nagrane przez siebie filmy.
Progresywne skanowanie? Obecnie na rynku trudno jest znaleźć odtwarzacz DVD, który nie zawierałby tej opcji. Dzięki skanowaniu progresywnemu uzyskamy ostrzejszy obraz, jednak aby nasz telewizor mógł wykorzystać tę możliwość, musi być wyposażony w wejście typu component. Użycie odtwarzacza z Blu-ray lub HD DVD zapewni jeszcze lepszą jakość obrazu, jednak takie urządzenia będzie wymagało wejścia typu component lub jeszcze lepiej - HDMI. Część zwykłych odtwarzaczy DVD jest w stanie wytworzyć obraz o pseudowysokiej rozdzielczości. Jednak w tym wypadku detale obrazu nie stają się bardziej widoczne. Nie jest to więc opcja, z której warto korzystać.
Ile zamierzasz wydać? Wszystkie odtwarzacze DVD są w stanie wygenerować obraz bardzo wysokiej jakości. Droższe modele są wyposażone w opcje dodatkowe, takie jak obsługa DVD Audio lub Super Audio CD, lepszy interfejs graficzny do poruszania się po menu, czy zmieniacz płyt. Najdroższe modele wyświetlają filmy nagrane w wysokiej rozdzielczości, zapisane na dyskach Blu-ray oraz HD DVD.
Jesteś gotowy na złożenie własnego kina domowego? W takim razie przeczytaj nasze rady dotyczące telewizorów, odtwarzaczy DVD oraz głośników.
A może miejsce na kilka płyt? Dzięki podajnikowi i zmieniaczowi na pięć płyt będziesz mógł trzymać kilka płyt z filmami i kilka płyt z muzyką jednocześnie. Zniknie potrzeba podnoszenia się, aby zmienić płytę.
Ile głośników?. Jeśli na początku nie stać cię na pełen zestaw głośników przestrzennych, warto poświęcić posiadane środki na zakup głośnika centralnego oraz głośników prawego i lewego. Jeśli później zadecydujesz, że brakuje ci wzmocnionych tonów niskich, będziesz mógł dodać subwoofer. To samo dotyczy głośników surround - zawsze można je dokupić później.
Zasada 100 watów. Odbiornik generujący 100 watów na kanał w zupełności wystarczy do użytku w kinie domowym.
Kompatybilność z Dolby Digital. Przed zakupem upewnij się, że odbiornik, który ci się spodobał, jest wyposażony w dekoder Dolby Digital. Dobrym systemem jest także Dolby Pro Logic II, dzięki któremu dźwięk z taśm VHS oraz zwykła muzyka stereofoniczna uzyska bardziej przestrzenny wymiar.