Kupcy ze Stadionu X‑lecia: dobra decyzja albo wyjście na ulicę
Ponad 150 osób, głównie kupców ze Stadionu X-lecia w Warszawie zebrało się po południu przed siedzibą Centralnego Ośrodka Sportu (COS), gdzie oczekują na decyzję w sprawie przeniesienia handlu ze stadionu do innej części miasta. Jeśli będzie ona niekorzystna kupcy mogą wyjść na ulice.
Kupcy muszą opuścić stadion X-lecia w ciągu dwóch miesięcy. Umowa dzierżawy z firmą Damis, która w 1989 roku założyła tam "Jarmark Europa", wygasa 30 czerwca 2007 r.
Jesteśmy za handlem, nie za głupotą, przyszliśmy tutaj by bronić naszych miejsc pracy - mówili wzburzeni handlowcy. W rozmowach z dziennikarzami podkreślali, że jeżeli wynik rozmów z przedstawicielami miasta i COS-u nie będzie dla nich korzystny, wyjdą na ulicę. Według nich, każda z siedmiu lokalizacji proponowanych przez miasto oznacza - ze względu na brak infrastruktury - wstrzymanie handlu na 1,5 roku.
Teren, na którym znajduje się stadion (ok. 30 ha), należy do Skarbu Państwa. Choć zarządcą jest Centralny Ośrodek Sportu, część dokumentów i zezwoleń wydaje samorząd. W czwartek ratusz ma wydać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, na którym powstanie Stadion Narodowy.
Nowy stadion mogący pomieścić 70 tys. widzów ma być wybudowany przed piłkarskimi mistrzostwami Europy w 2012 r., których organizatorem jest Polska i Ukraina.
W poniedziałek wiceprezydent Warszawy Andrzej Jakubiak przedstawił delegacji kupców siedem propozycji miejsc, do których można przenieść handel. Są one zlokalizowane: obok Dworca Wschodniego (ul. Kijowska), na tzw. Koziej Górce (ul. Wiatraczna), dwie na Białołęce (ul. Nowodworska i Ciechanowska), na Bielanach (ul. Powstańców Śląskich), we Włochach (ul. Obywatelska) oraz przy oczyszczalni ścieków "Południe" (ul. Syta).
Stadion X-lecia to największy warszawski obiekt sportowy, który obecnie jest wykorzystywany do celów handlowych jako bazar - jeden z największych w Europie. Jeszcze w latach 80. odbywały się tam najważniejsze imprezy sportowe w kraju. Stadion był także wykorzystywany do celów kulturalnych i propagandowych: odbywały się na nim m.in. koncerty, dożynki i uroczyste obchody ważnych dla PRL rocznic.