Kup książkę, dostaniesz różę
Blisko 50 małopolskich księgarń będzie
uczestniczyło w tegorocznej akcji "Książka i róża". W piątek i
sobotę na klientów czekają tam atrakcyjne, co najmniej
dziesięcioprocentowe, rabaty. Do każdego zakupu dodawana będzie
róża. Akcja ma zachęcić do kupowania i czytania książek.
W Małopolsce "Książka i róża" jest organizowana po raz trzeci. Pomysł zaczerpnięto z Katalonii, gdzie wiosenne święto książki, organizowane w dniu św. Jerzego, jest bardzo popularne. Hiszpanie wręczają sobie wówczas tomik poezji czy prozy oraz różę.
"Naszym marzeniem jest wytworzenie takiej regionalnej mody" - powiedział marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł. "Być może i u nas za 20 lat akcja będzie bardzo popularna. Chcemy, by była ona sygnałem do obdarowywania bliskich książką" - dodał marszałek, który sam chce kupić po atrakcyjnej cenie album o Ermitażu.
Książkowe prezenty dostało już od marszałka blisko 200 wybitnych Małopolan, m.in. nobliści Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski, prof. Jacek Woźniakowski i rektorzy krakowskich uczelni. "Mini wykłady o maxi sprawach" Leszka Kołakowskiego wysłano także ministrowi kultury Wlademarowi Dąbrowskiemu.
Tegorocznej akcji "Książka i róża" towarzyszą konkursy, wystawy i koncerty. W piątek wieczorem na Rynku Głównym wystąpi Grzegorz Turnau z zespołem "Po godzinach", a w sobotę Anna Szałapak. Artyści będą śpiewać poezję.
W akcji uczestniczą 24 księgarnie krakowskie i 23 w innych miastach Małopolski, m.in. w Nowym Sączu, Tarnowie, Olkuszu, Chrzanowie, Bielsku-Białej i Brzesku. Księgarze rezygnują w tych dniach z części swojej marży. Choć nie ma oficjalnych danych z dwóch poprzednich edycji akcji, wiadomo, że to się opłaca. Do księgarń przychodzi więcej klientów, którzy chętniej kupują, a nie tylko oglądają książki. Zdaniem księgarzy z roku na rok zainteresowanie "Książką i różą" rośnie. Są i tacy, którzy dopytują się o akcję i od dawna mają upatrzone tytuły, które chcą kupić.
"Książkę i różę" organizują: Małopolski Urząd Marszałkowski, Targi w Krakowie oraz krakowski oddział Polskiej Izby Książki.
Według przeprowadzonego w styczniu sondażu CBOS, czytelnictwo książek w 2003 r. w porównaniu z rokiem poprzednim nieznacznie (o 3 pkt. proc.) wzrosło. 57% ankietowanych zadeklarowało, że w 2003 r. przeczytało dla przyjemności przynajmniej jedna książkę. Oznacza to jednak, że 43% Polaków nie sięga po lekturę wcale. Więcej czytają kobiety niż mężczyźni.
Z badań Biblioteki Narodowej prowadzonych co dwa lata wynika zaś, że w 2002 r. 37% ankietowanych kupiło przynajmniej jedną książkę. Najczęściej są to ludzie młodzi, wykształceni, zajmujący dobre stanowiska i mieszkający w dużych miastach.