"Kuncewiczówka" na sprzedaż
Dom rodzinny Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą został wystawiony na sprzedaż - poinformował dyrektor Fundacji Kuncewiczów Edward Balawejder.
Na sprzedaż wystawiono dom wraz z pamiątkami po pisarce oraz ponadhektarową działkę. "Decyzję taką podjął mieszkający w USA syn Kuncewiczów - Witold, który dotychczas łożył na utrzymanie tej posesji" - powiedział Balawejder.
Drewniany dom w stylu willowym został zaprojektowany w okresie międzywojennym przez znakomitego architekta Karola Sicińskiego. Stanął u szczytu wąwozu Małachowskiego pod koniec lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Niedługo jednak Kuncewiczowie zdążyli się nim nacieszyć. W czasie II wojny wyjechali na Zachód i dopiero po wielu latach powrócili do ulubionego Kazimierza.
Ostatnią wolą pisarki było, by jej rodzinny dom pozostał otwarty i służył ludziom kultury i sztuki. Witold Kuncewicz, realizując przesłanie matki, ustanowił w 1991 roku Fundację Kuncewiczów.
Działająca dzięki dotacjom fundatora oraz sponsorów fundacja zorganizowała w "Kuncewiczówce" wiele spotkań z ludźmi kultury i sztuki, koncertów. W jej wnętrzach wystawiało swe prace przeszło 160 artystów z wielu krajów świata.
"Wyczerpały się jednak dotychczasowe możliwości ekonomiczne funkcjonowania fundacji. 81-letni syn Kuncewiczów nie zamierza już dalej łożyć na utrzymanie rodzinnej posiadłości i zdecydował się ją sprzedać" - tłumaczył Balawejder.
Najchętniej widziałby, by nowy właściciel stworzył w "Kuncewiczówce" ośrodek pracy twórczej. Nie wiadomo jednak, czy to się uda.
Zdaniem Balawejdera, jeśli ten zamiar nie powiódłby się, należy rozważyć ekspozycję pamiątek po wielkiej pisarce i jej małżonku w innym obiekcie, mniej kosztownym w utrzymaniu. Kuncewiczowie po powrocie do kraju wyposażyli dom w interesujące meble, sprzęty, obrazy.