Trwa ładowanie...
d3eh4nb
26-10-2004 15:55

Kulczyk podejrzewa fałszerstwo

Poznański biznesmen Jan Kulczyk
przypuszcza, że odtajniona notatka dotycząca jego spotkania z
rosyjskim szpiegiem Władimirem Ałganowem w lipcu 2003 r. w
Wiedniu, sporządzona przez oficera wywiadu, mogła zostać
sfałszowana. Kulczyk napisał o tym w oświadczeniu.

d3eh4nb
d3eh4nb

Zdaniem Kulczyka notatka nie jest oparta na bezpośredniej obserwacji zdarzenia, a "opiera się na nieprawdziwych informacjach z drugiej ręki". Pomimo tego - podkreślił Kulczyk w oświadczeniu - notatka ta wykorzystywana jest jako bezpośrednie i wiarygodne źródło informacji. Jestem zdania, że okoliczności powstania notatki powinny być zbadane przez prokuraturę - dodał.

Kulczyk protestuje

Kulczyk napisał, że "odtajnione notatki, publikowane przez prasę, nie odzwierciedlają przebiegu 'wiedeńskiego spotkania'". Tymczasem to właśnie te notatki stanowią podstawę wniosków i dowolnych, licznych interpretacji. Pragnę zdecydowanie przeciwko temu zaprotestować - podkreślił.

Biznesmen zaznaczył, że stanowczo dementuje stwierdzenia, jakoby przekonywał Ałganowa, iż ma wszelkie pełnomocnictwa do prowadzenia z Rosjanami negocjacji w sprawie sprzedaży Rafinerii Gdańskiej i "powoływał się na poparcie Prezydenta lub kogokolwiek innego". Takich deklaracji nie składałem - dodał.

Podkreślił także, że stanowczo dementuje zawarte w notatce oficera informacje, jakoby prowadził rozmowy z (lobbystą Markiem) Dochnalem w sprawie sprzedania mu akcji PKN Orlen, "do tego po drastycznie zaniżonej cenie". Stwierdzenia te są nieprawdziwe. Nie prowadziłem z Panem Markiem Dochnalem rozmów handlowych na ten, ani na żaden inny temat. Pomysł rzekomego sprzedania akcji za ułamek ich wartości giełdowej uznaję za absurdalny - napisał.

d3eh4nb

Inna data spotkania

Kategorycznie stwierdzam, że notatka agenta wywiadu dotycząca 'spotkania wiedeńskiego' nie oddaje jego faktycznego przebiegu: spotkanie to odbyło się w dniu 17 lipca 2003 r., a nie - jak pisze się w notatce - w dniach 18-19 lipca ubiegłego roku - napisał biznesmen.

Jako dowód na prawdziwość tej tezy Kulczyk przytacza kalendarz z 17 i 18 lipca 2003 r.: Wylądowałem w Wiedniu 17 lipca o godz. 13.38, a po spotkaniu odleciałem z wiedeńskiego lotniska o godz. 20.18, udając się do Poznania, przy czym na pokładzie samolotu znajdowałem się już przed godz. 19.50. 18 lipca 2003 r. przebywałem w Poznaniu, uczestnicząc także w spotkaniach o charakterze publicznym, w towarzystwie wielu osób. Dysponuję dokumentami w pełni to potwierdzającymi.

Spotkanie - jak podkreślił Kulczyk - "wbrew lansowanej opinii, nie dotyczyło rynku paliw, ale kwestii obrotu energią elektryczną, konkretnie projektu tranzytu energii elektrycznej z Rosji i Ukrainy przez Polskę na południe Europy". Ten fakt nie został dostrzeżony przez autora owej tajnej notatki - dodał.

Nieścisłe informacje

Kulczyk napisał też, że notatka ówczesnego szefa Agencji Wywiadu Zbigniewa Siemiątkowskiego z tego samego spotkania "zawiera informacje nieścisłe i nieprawdziwe, w szczególności dotyczące terminu i liczby spotkań oraz treści tej jednej rozmowy z Ałganowem".

d3eh4nb

Protestując przeciwko prowadzeniu niejasnej i niezrozumiałej dla mnie gry, domagam się szczegółowego i bezstronnego wyjaśnienia wszelkich okoliczności tej sprawy, deklarując swoją pełną i lojalną współpracę - zakończył.

Odtajnione notatki

W czwartek odtajniono dwie notatki dotyczące spotkania Kulczyk-Ałganow w Wiedniu - sporządzoną przez oficera Agencji Wywiadu i przez Siemiątkowskiego po rozmowie z Kulczykiem. Obie zawierają inne treści.

W notatce oficera AW napisano, że w trakcie spotkania Kulczyk przekonywał Ałganowa, iż "ma wszelkie pełnomocnictwa na dalsze prowadzenie z Rosjanami negocjacji w sprawie sprzedaży" Rafinerii Gdańskiej i że "miał przy tym, nie wprost, powoływać się na poparcie prezydenta, używając w rozmowie sformułowania 'pierwszy'". W notatce Siemiątkowskiego nie ma mowy o powoływaniu się na "pierwszego".

d3eh4nb

Dokumenty oficera wywiadu i Siemiątkowskiego różnią się także, jeśli chodzi o udział Dochnala. Zgodnie z tym, co napisał oficer, Dochnal negocjował z Kulczykiem możliwość odkupienia jego akcji w PKN Orlen. Kulczyk miał chcieć za nie 100 mln dolarów, lecz po rozmowach stanęło na 30 mln dolarów. W notatce Siemiątkowskiego jest mowa tylko o tym, że Kulczyk uważa, iż wstrzymanie prywatyzacji Rafinerii odbiło się negatywnie na wartości jego akcji w PKN Orlen, które kosztowały go 300 mln dolarów.

d3eh4nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eh4nb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj