Trwa ładowanie...
d368n3q

Kukiz'15 o 100 dniach rządu: PiS nie realizuje obietnic; ocena - "2 na szynach"

"Rząd w zasadzie zajmuje się wyłącznie rozdawaniem pieniędzy"
Kulesza: jedyna zrealizowana obietnica PiS to 500+
Jakubiak: słowa z kampanii nijak nie przekładają się na rzeczywistość
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kukiz'15 o 100 dniach rządu: PiS nie realizuje obietnic; ocena - "2 na szynach"
(WP)
d368n3q

Prawo i Sprawiedliwość nie realizuje obietnic wyborczych, nasza ocena działania rządu to "2 na szynach" - tak 100 dni rządu Beaty Szydło ocenili posłowie Kukiz'15. Według nich, rząd w zasadzie zajmuje się tylko i wyłącznie rozdawaniem pieniędzy.

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza podkreślił, że PiS w kampanii złożyło wiele obietnic, z których - jego zdaniem - nie wywiązało się, m.in.: podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł, zmniejszenie deficytu oraz rewizja stanowiska rządu w sprawie uchodźców.

Kolejne niezrealizowane obietnice PiS - stwierdził Kulesza - to m.in. zniesienie podatku od kopalin, czy obniżenie VAT do 22 proc.

d368n3q

500+ nie na każde dziecko

Jak ocenił, jedyna zrealizowana obietnica PiS, to "Program 500 plus". - Wprawdzie nie jest to 500 złotych na każde dziecko, ale by nie być rygorystycznym możemy ocenić, że rzeczywiście ta obietnica została zrealizowana - podkreślił poseł Kukiz'15.

Kulesza zauważył też, że nie został obniżony wiek emerytalny; przyznał jednocześnie, że w Sejmie jest projekt prezydencki w tej sprawie. - Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapowiedział jednak, że nie wiadomo, kiedy obniżenie wieku emerytalnego zostanie zrealizowane i nie wiadomo, jakie przyniesie to skutki - zaznaczył.

Podkreślił, że "każda obietnica, jaką składa partia, czy rząd, musi być dobrze obliczona, żeby później nie było wymówek i uciekania od realizacji zobowiązania wyborczego".

d368n3q

Kulesza powiedział, że PiS nie udało się też wprowadzić podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. - Ten projekt nie był jeszcze głosowany w Sejmie, ale wiemy, że nie obejmie on wszystkich sieci zagranicznych, a obejmie za to polskie sieci franczyzowe - powiedział poseł klubu Kukiz'15. Jak dodał, PiS obiecywało też, że banki nie podniosą opłat, po wprowadzeniu podatku bankowego, a - jak zauważył - np. PKO BP to zrobił.

- Rząd Beaty Szydło, z punktu widzenia obietnic złożonych Polakom, zasługuje na bardzo naciąganą ocenę "dwójkę na szynach" - powiedział Kulesza.

"Wyborcy nie powinni kierować się emocjami"

Wiceszef klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak ocenił, że niska ocena rządu PiS, to dowód na to, że wyborcy nie powinni kierować się emocjami, bądź wykreowanymi teoriami ekonomicznymi. - Mamy dowód, że słowa z kampanii wyborczej nijak nie przekładają się na rzeczywistość - stwierdził.

d368n3q

Jak ocenił, przez 100 dni rząd "śmiało, pełnymi garściami rozdaje pieniądze budżetowe, nie myśląc w ogóle o zarabianiu pieniędzy". - Rząd w zasadzie zajmuje się tylko i wyłącznie rozdawaniem pieniędzy, co nas skrajnie niepokoi - powiedział Jakubiak.

Z krytyczną ocenę 100 dni rządu wystąpiła wcześniej we wtorek również PO. Odnosząc się do krytyki opozycji rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że rząd pracuje niecałe 100 dni i "będzie oczywiście czas na podsumowanie tego symbolicznego okresu".

- W tym czasie udowodniliśmy, że jesteśmy konsekwentni i realizujemy program, który obiecaliśmy Polakom przed wyborami. Wiele ustaw jest na etapie prac legislacyjnych w parlamencie, na etapie konsultacji międzyresortowych. Są doprecyzowywane wewnątrz ministerstw i wkrótce dalej będą procedowane - powiedział rzecznik rządu. Oświadczył, że rząd nie wycofuje się z żadnych obietnic.

Kukiz'15 nie poprze wniosku PO ws. Błaszczaka

d368n3q

Posłowie Kukiz'15 odnieśli się też do zapowiedzianego we wtorek wniosku PO o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, który ma zostać złożony w Sejmie w środę.

Kulesza oświadczył, że klub Kukiz'15 nie poprze inicjatywy Platformy.

- To jest dopiero 100 dni rządu, wierzymy, że Polacy głosując w większości na PiS dali im szanse na zrealizowanie obietnic przez 4 lata. Wiemy, że nie ma szans na odwołanie żadnego ministra bez woli PiS - podkreślił rzecznik klubu Kukiz'15.

d368n3q

Podziel się opinią

Share
d368n3q
d368n3q
Więcej tematów