Kuba ogłasza normalizację stosunków ze wszystkimi ambasadami UE
Kuba ogłosiła, że przywraca normalne relacje ze wszystkimi ambasadami państw Unii Europejskiej w Hawanie, łącznie z przedstawicielstwami Polski, Holandii, Czech i Słowacji oraz miejscową misją UE.
Od tej chwili Kuba przywraca oficjalne stosunki ze wszystkimi państwami UE - powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych Felipe Perez Roque.
Deklaracja ta oznacza koniec tzw. wojny cocktailowej, rozpętanej w związku z zapraszaniem kubańskich dysydentów na przyjęcia w ambasadach.
Perez Roque wyjaśnił, że Hawana zdecydowała się na ten krok na prośbę Hiszpanii, Belgii i Luksemburga, który przewodniczy obecnie Unii, oraz europejskiego komisarza ds. rozwoju i pomocy humanitarnej Louisa Michela.
Rząd kubański 3 stycznia podjął decyzję o normalizacji stosunków z Niemcami, Austrią, Francją, Grecją, Portugalią, Wielką Brytanią, Włochami i Szwecją, które zaprzestały zapraszania do swych ambasad w Hawanie opozycyjnych działaczy politycznych. Cztery państwa, które pozostały na "czarnej liście" Hawany, sprzeciwiły się złagodzeniu polityki wobec Kuby.
Już wcześniej władze kubańskie znormalizowały relacje z Belgią, Węgrami i Hiszpanią. Ta ostatnia była inicjatorką normalizacji stosunków państw UE z Kubą. Belgia i Węgry zawsze wystrzegały się zapraszania działaczy opozycyjnych, nazywanych przez władze kubańskie "najemnikami" na usługach USA.
W grudniu unijny Komitet ds. Ameryki Łacińskiej (COLAT) zalecił zawieszenie na pół roku europejskich sankcji nałożonych na wyspę w czerwcu 2003 roku, po skazaniu na długoletnie więzienie 75 kubańskich dysydentów. Złagodzenie polityki wobec Kuby miało być odpowiedzią na zwolnienie 14 spośród skazanych dysydentów.
COLAT zaproponował też, by ambasady nie zapraszały na przyjęcia ani dysydentów, ani przedstawicieli władz, a w zamian poszukały innych możliwości zaktywizowania dialogu z politycznymi przeciwnikami Fidela Castro.
Decyzje co do zmian w polityce wobec Kuby mają zapaść na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE 31 stycznia.