Trwa ładowanie...
d3hzioc

Ku pamięci robotników przymusowych

56 lat po zakończeniu II wojny światowej otwarto w środę w dawnej fabryce broni w Lipsku pierwsze niemieckie miejsce pamięci pracowników przymusowych III Rzeszy.

d3hzioc
d3hzioc

W uroczystym otwarciu uczestniczyli byli robotnicy przymusowi z Polski, Rosji, Ukrainy, Czech i Słowenii. W miejscu pamięci zaprezentowano dokumenty, ubrania, listy obozowe i zapiski ocalałych robotników.

Wg szacunków miejskich archiwów, tylko w roku 1944 w Lipsku i okolicach do pracy zmuszano 100 tys. mężczyzn i kobiet z różnych krajów. Pracowali oni także poza fabryką broni - w zakładach miejskich, gospodarstwach rolnych, jako listonosze i pomoce domowe. (reb)

d3hzioc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hzioc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj