Która szczepionka na COVID-19 jest najlepsza? Naukowcy porównali
Wyniki badań, podczas których porównane zostały dwie najpopularniejsze szczepionki przeciwko koronawirusowi - Moderna i Pfizer - opublikowało specjalistyczne medyczne pismo. Przeanalizowano ich skuteczność w zapobieganiu zakażeniu, zmniejszaniu ryzyka zgonu i prawdopodobieństwa potrzeby hospitalizacji. Naukowcy już wiedzą, który preparat jest lepszy.
Każdy chciałby wiedzieć, który medykament pomaga lepiej i skuteczniej. Zadania porównania jednych z najważniejszych w dzisiejszych czasach farmaceutyków podjął się magazynie "The New England Journal of Medicine". Zamieścił on analizę porównawczą Moderny i Pfizera. Wykorzystano do niej dane zebrane od amerykańskich weteranów wojennych szczepionych preparatem Moderna (mRNA-1273) lub Pfizer-BioNTech (BNT162b2) między styczniem a majem 2021 roku. W każdej grupie znalazło się ponad 210 tysięcy uczestników.
Jak napisał portal medonet.pl, badacze zwrócili uwagę na pięć potencjalnych rezultatów związanych z infekcją wirusem SARS-CoV-2 po otrzymaniu każdej ze szczepionek. Wśród obserwowanych aspektów znalazły się objawy, towarzyszące chorobie u poszczególnych pacjentów, potrzeba hospitalizacji, konieczność skierowania na oddział intensywnej opieki medycznej i ewentualny zgon.
Dane zgromadzono w okresie, gdy dominującym szczepem był wariant Alfa. Dlatego też naukowcy zaznaczają, że dane zgromadzone w trakcie tego badania mogą nie odzwierciedlać stanu epidemicznego towarzyszącego późniejszej aktywności wariantu Delta i Omikron.
Jednak mimo tego zastrzeżenia naukowcy podkreślają, że i Moderna i Pfizer są wysoce efektywnymi preparatami, skuteczny w zapobieganiu zakażeniu. Oba preparaty zmniejszają ryzyko hospitalizacji i ograniczają ryzyko zgonu.
Moderna kontra Pfizer. Która szczepionka na COVID-19 jest najlepsza
Porównanie obu farmaceutyków doprowadziło badaczy do wniosku, że walce ze szczepami koronowirusa, takimi jak Alfa i Delta, większą skuteczność wykazała szczepionka Moderny. Jej użycie zmniejsza ryzyko infekcji i hospitalizacji w stopniu większym, niż Pfizera.
Doktor J.P. Casas z zespołu badawczego podkreślił, że obie szczepionki okazały się wysoce skuteczne, jednak nieco bardziej efektywna była szczepionka Moderny. Okazało się, że ten preparat zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 o 21 procent skuteczniej, niż u zaszczepionych Pfizerem. Znacznie rzadziej, bo aż o 41 proc., trafiają do szpitala zaszczepieni Moderną.
Także inne obserwowane dane - jak kompleks występujących objawów, konieczność intensywnej terapii pacjenta i zgon - zdarzało się po zaszczepieniu Moderną, jednak różnice pomiędzy tym preparatem a Pfizer-BioNTech w tych kwestiach nie są już tak znaczące. Uczestniczący w badaniach naukowcy podkreślają, że obie szczepionki są skuteczne i są polecane w równym stopniu.