Trwa ładowanie...
d272hfp

Kto to mówi? "Odnoszę wielkie sukcesy w polityce"

Premier Włoch Silvio Berlusconi podczas debaty w Senacie poprzedzającej głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu oświadczył, że jest "sędziwym potentatem" o największym doświadczeniu, odnoszącym wielkie sukcesy w polityce międzynarodowej. Twierdził również, że jego zasługą jest powstrzymanie rosyjskiego ataku na Gruzję w 2008 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kto to mówi? "Odnoszę wielkie sukcesy w polityce"
(AFP, Fot: Andreas Solaro)
d272hfp

Senat głosami koalicji udzielił wotum zaufania gabinetowi. Za było 174 senatorów, przeciw - 129. Było to już 38. głosowanie w parlamencie nad wotum zaufania od czasu powołania rządu Berlusconiego w maju 2008 roku.

W wystąpieniu tuż przed głosowaniem Berlusconi oświadczył: - Jestem sędziwym liderem, potentatem - i co jest bardzo, bardzo ważne - najbardziej doświadczonym przywódcą w krajach demokratycznych, bo zajmuję się polityką od 16 lat z nadzwyczajnymi rezultatami.

- To ja - dodał - nakazałem jako przywódca G8 innym liderom, aby nie pokazywali się we Włoszech, jeśli wcześniej nie zostanie podpisanie porozumienie o redukcji arsenałów.

d272hfp

- Zrobili to w Moskwie i przyjechali do L'Aquili, pokazując mi podpisane porozumienie - podkreślił włoski premier, przywołując zeszłoroczny szczyt przywódców G8 w Abruzji.

- Ten pan - mówił o sobie Berlusconi - pojechał potem do Waszyngtonu i został tam, póki nie pojawiło 700 miliardów dolarów na to, aby amerykańskie banki nie upadły.

Jako kolejny swój sukces premier Włoch wymienił zażegnanie kryzysu rosyjsko-gruzińskiego w 2008 roku. - Proszę zapytać Putina i Sarkozy'ego, jak potoczyła się ta sprawa, kiedy rosyjskie czołgi stały 15 kilometrów od Tbilisi - mówił.

- To ten pan - kontynuował Berlusconi opowieść o sobie - po wielu godzinach spędzonych na rozmowach telefonicznych z Putinem i Sarkozym zdołał doprowadzić do tego, że Rosjanie postanowili nie atakować i zrezygnowali z zamiarów powieszenia na najwyższym drzewie gruzińskiego prezydenta.

d272hfp

W przemówieniu w Senacie premier wyraził przekonanie, że ma wszelkie warunki po temu, by zakończyć obecną kadencję w 2013 roku.

- Mamy obowiązek rządzić dalej, choć nie jest to proste, nie jest łatwe. Tyle razy przychodzi ochota, by powiedzieć: zostawmy innym te wyrzeczenia - powiedział Berlusconi.

W środę rząd otrzymał wotum zaufania w Izbie Deputowanych.

Głosowania nad wotum zaufania dla jego rządu w obu izbach parlamentu były testem siły po rozłamie w koalicji, do jakiego doszło po odejściu z partii Lud Wolności przewodniczącego Izby Deputowanych Gianfranco Finiego i grupy około 30 jego zwolenników.

d272hfp

Podziel się opinią

Share

d272hfp

d272hfp
Więcej tematów