Trwa ładowanie...
04-09-2014 12:56

Kto stworzy wystawę o historii Górnego Śląska? Muzeum poszukuje wykonawcy

Muzeum Śląskie poszukuje wykonawcy wystawy stałej poświęconej historii Górnego Śląska. Ekspozycja zostanie umieszczona w jego nowej siedzibie, na terenie dawnej kopalni Katowice.

Kto stworzy wystawę o historii Górnego Śląska? Muzeum poszukuje wykonawcyŹródło: AdVenture
d2aj8pa
d2aj8pa

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego jest budowana już od połowy 2011 roku. Cały kompleks ma 25 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Składają się na nią zarówno kondygnacje naziemne jak i podziemne. Oprócz nowych obiektów, do muzeum należeć będą dawne części pokopalniane, m.in. wieża wyciągowa szybu "Warszawa" czy dawna maszynownia.

W podziemiach MŚ na powierzchni 6 tys. metrów kwadratowych umieszczone zostaną wystawy stałe: plastyki nieprofesjonalnej, śląskiej sztuki sakralnej, galerie malarstwa polskiego oraz wystawa historii Górnego Śląska. W konkursie w 2012 roku na koncept tej ostatniej wygrał pomysł katowickiej firmy AdVenture. Teraz Muzeum Śląskie ogłosiło przetarg na jej wykonanie.

"Przedmiotem zamówienia jest realizacja narracyjnej wystawy stałej o historii Górnego Śląska, zlokalizowanej w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach. W ramach wykonania wystawy zakłada się wykorzystanie technik scenograficznych i filmowych za pomocą których zbudowana zostanie narracja historyczna, wspierana za pomocą warstwy multimedialnej (projekcje, pejzaż dźwiękowy, efekty świetlne, aplikacje interaktywne)." - czytamy w oficjalnej dokumentacji przetargowej.

Ekspozycja ma prezentować dzieje Górnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem historii XX. i XXI. wieku. Koncepcja "Światło historii" zakłada m.in. użycie kapsuł czasu - za pomocą najnowocześniejszych technologii zwiedzający będą mogli zobaczyć kształtowane przez lata dziedzictwo kulturowe regionu. Pomoże im w tym m.in. interaktywny ekran panoramiczny.

d2aj8pa

Przetarg został podzielony na dwie części: na pierwszym etapie firmy zgłaszają wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie. Te, które zostaną pozytywnie zweryfikowane dopiero będą mogły ubiegać się o udział w przetargu sensu stricto.

Nowa wystawa zostanie umieszczona na najniższym poziomie MŚ - czyli 14 metrów pod ziemią. Będzie zajmowała ok. 1,4 tys. metrów kwadratowych.

Nowa siedziba zostanie otwarta w połowie przyszłego roku. Koszt całej inwestycji jest wyceniany na ponad 324 mln zł, z czego większość (85 proc.) daje Unia Europejska. Część środków pochodzi też z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2,3 mln zł).

d2aj8pa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aj8pa
Więcej tematów