Kto stworzy wystawę o historii Górnego Śląska? Muzeum poszukuje wykonawcy
Muzeum Śląskie poszukuje wykonawcy wystawy stałej poświęconej historii Górnego Śląska. Ekspozycja zostanie umieszczona w jego nowej siedzibie, na terenie dawnej kopalni Katowice.
04.09.2014 12:56
Nowa siedziba Muzeum Śląskiego jest budowana już od połowy 2011 roku. Cały kompleks ma 25 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Składają się na nią zarówno kondygnacje naziemne jak i podziemne. Oprócz nowych obiektów, do muzeum należeć będą dawne części pokopalniane, m.in. wieża wyciągowa szybu "Warszawa" czy dawna maszynownia.
W podziemiach MŚ na powierzchni 6 tys. metrów kwadratowych umieszczone zostaną wystawy stałe: plastyki nieprofesjonalnej, śląskiej sztuki sakralnej, galerie malarstwa polskiego oraz wystawa historii Górnego Śląska. W konkursie w 2012 roku na koncept tej ostatniej wygrał pomysł katowickiej firmy AdVenture. Teraz Muzeum Śląskie ogłosiło przetarg na jej wykonanie.
"Przedmiotem zamówienia jest realizacja narracyjnej wystawy stałej o historii Górnego Śląska, zlokalizowanej w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach. W ramach wykonania wystawy zakłada się wykorzystanie technik scenograficznych i filmowych za pomocą których zbudowana zostanie narracja historyczna, wspierana za pomocą warstwy multimedialnej (projekcje, pejzaż dźwiękowy, efekty świetlne, aplikacje interaktywne)." - czytamy w oficjalnej dokumentacji przetargowej.
Ekspozycja ma prezentować dzieje Górnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem historii XX. i XXI. wieku. Koncepcja "Światło historii" zakłada m.in. użycie kapsuł czasu - za pomocą najnowocześniejszych technologii zwiedzający będą mogli zobaczyć kształtowane przez lata dziedzictwo kulturowe regionu. Pomoże im w tym m.in. interaktywny ekran panoramiczny.
Przetarg został podzielony na dwie części: na pierwszym etapie firmy zgłaszają wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie. Te, które zostaną pozytywnie zweryfikowane dopiero będą mogły ubiegać się o udział w przetargu sensu stricto.
Nowa wystawa zostanie umieszczona na najniższym poziomie MŚ - czyli 14 metrów pod ziemią. Będzie zajmowała ok. 1,4 tys. metrów kwadratowych.
Nowa siedziba zostanie otwarta w połowie przyszłego roku. Koszt całej inwestycji jest wyceniany na ponad 324 mln zł, z czego większość (85 proc.) daje Unia Europejska. Część środków pochodzi też z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2,3 mln zł).