Trwa ładowanie...
dzgbocb
03-11-2003 05:50

Kto po Glempie

Kościół w Polsce czekają wielkie personalne i strukturalne zmiany. Wkrótce papież nominuje nowych ordynariuszy, w tym metropolitów trzech najważniejszych metropolii: wrocławskiej, krakowskiej i warszawskiej. Szykują się też zmiany w administracji polskiego Kościoła, być może będą nowe diecezje - pisze "Gazeta Wyborcza".

dzgbocb
dzgbocb

Jeszcze w tym roku papież prawdopodobnie obsadzi nowego arcypasterza w metropolii wrocławskiej. Dotychczasowy ordynariusz kard. Henryk Gulbinowicz 17 października tego roku skończył 75 lat. Według prawa kanonicznego biskup w tym wieku przechodzi na emeryturę i ma obowiązek oddania się do dyspozycji papieża, który może nieco odwlec ten moment. Dymisja kard. Gulbinowicza została jednak przyjęta, wiec archidiecezja wrocławska ma jeden z pilniejszych do obsadzenia wakatów - stwierdza publicysta "GW" Mikołaj Lizut.

Wiek emerytalny przekroczył już także kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski, a w przyszłym roku osiągnie go kard. Józef Glemp, metropolita warszawski.

Kogo papież mianuje na ich miejsce? Już od wielu miesięcy nie cichną spekulacje, zwłaszcza że Wrocław, podobnie jak Kraków i Warszawa, to tradycyjne stolice metropolii kardynalskich.

Według "GW", jako kandydatów na metropolitę wrocławskiego wymienia sie bp. Leszka Sławoja Głodzia, abp. Józefa Kowalczyka, abp. Józefa Życińskiego oraz bp. Wiktora Skworca.

dzgbocb

Wśród hierarchii ostatnio mówi się sporo o powiększeniu liczby kardynałów w Polsce. Po ostatnim konsystorzu jest ich czterech. Sposobem na powiększenie tego gremium jest rozdzielenie tytułu prymasa Polski z funkcją metropolity warszawskiego. Te dwie godności dzierży bliski emerytury kard. Glemp. Tymczasem tytuł prymasa, który zwyczajowo jest też kardynałem, jest związany z metropolią gnieźnieńską. Prymas to po prostu kustosz relikwii św. Wojciecha.

Zdaniem publicysty "GW", w Episkopacie z pewnością przybędzie nieco nowych twarzy, ale oprócz tego już w marcu zmienią się jego władze. Wtedy właśnie skończy się pięcioletnia kadencja przewodniczącego Episkopatu (prymasa Glempa) i jego zastępcy (abp. Józefa Michalika). Zgodnie z nowym statutem, zatwierdzonym przez Stolicę Apostolską w 1997 r., funkcje te można pełnić najwyżej przez dwie kadencje. To wyklucza z wyborów kard. Glempa, ale daje szanse abp. Michalikowi na ubieganie się o stanowisko przewodniczącego. (uk)

dzgbocb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzgbocb
Więcej tematów