Trwa ładowanie...
d3myra5
19-07-2004 07:00

Kto pilnuje kolei

Na dworcach i w pociągach popełniane jest
co setne przestępstwo w kraju. Mimo to dopiero po tragicznej
śmierci 21-letniej Ani Dybowskiej policja, straż graniczna,
żandarmeria i Straż Ochrony Kolei podjęły wspólne działania w celu
zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom - pisze "Super Express".

d3myra5
d3myra5

Przepychanki w sprawie pilnowania porządku na kolei pomiędzy policją a Strażą Ochrony Kolei trwały od dawna. Policjanci nie chcieli przyjąć na siebie "garbu" dziesiątek tysięcy kradzieży towarów i mienia kolejowego, bo wykrywalność tych przestępstw jest nikła - podaje dziennik.

Z drugiej strony 3,5 tysiąca funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei nie jest w stanie upilnować tysięcy wagonów towarowych i osobowych, rozkradanych notorycznie urządzeń i kilometrów torowisk. Ale to na SOK ustawa o transporcie kolejowym z dnia 26 marca ubiegłego roku nakłada obowiązek ochrony "życia i zdrowia ludzi oraz mienia na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych" - informuje "Super Express". Zasady współpracy SOK z innymi służbami porządkowymi: policją, strażą graniczną, służbami celnymi i żandarmerią miało uregulować Ministerstwo Infrastruktury. 15 kwietnia br. minister wydał rozporządzenie w sprawie współpracy SOK i żandarmerii. Na kolejne zabrakło czasu - podkreśla gazeta.

Po tragicznej śmierci młodej dziewczyny, 14 lipca br. podpisano porozumienie pomiędzy policją, strażą graniczną, żandarmerią i Strażą Ochrony Kolei. Ma powstać mapa miejsc zagrożonych przestępczością na terenach kolejowych. Policja ma podpowiedzieć kolejarzom, w jaki sposób powinni zadbać o pasażerów - pisze "Super Express". Wskażemy pracownikom kolei miejsca, które należałoby objąć monitoringiem kamer, a gdzie należy wysłać funkcjonariuszy operacyjnych. Nasze umundurowane patrole będą nadal obecne na dworcach, ale policjanci w cywilu będą pomagać sokistom w patrolowaniu pociągów - zapewnia Alicja Hytrek, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.

Policja będzie też pomagała w szkoleniu kolejowych strażników. Koordynacja tych przedsięwzięć ma się odbywać na szczeblu wojewódzkim, bo zdaniem szefów policji lokalne jednostki najlepiej wiedzą, jak to zrobić. Czy tak jest w istocie, okaże się w praktyce - zaznacza "Super Express". (PAP)

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj