ŚwiatKto pamięta o Milenijnych Celach Rozwoju?

Kto pamięta o Milenijnych Celach Rozwoju?


W 2000 roku najwięksi tego świata, przywódcy 189 państw, zadeklarowali, że do 2015 roku zmniejszą liczbę ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie. Jest to pierwszy z tzw. Milenijnych Celów Rozwoju. Minęła już połowa czasu przeznaczona na jego realizację. O dawnych obietnicach próbują przypomnieć młodzi ludzie. Na trasę ruszyła druga edycja autostopowej kampanii Eurizons.

30.08.2007 07:07

- Z Rygi do Strasburga? Autostopem? To się nie może udać - twierdzili sceptycy. Johannes Krause i Matze Fellner z fundacji GLEN, pierwsi organizatorzy projektu, postanowili udowodnić, że jednak może. GLEN (Global Education Network of Young Europeans), stowarzyszenie organizacji pozarządowych z całej Europy wydawało się idealne dla podjęcia takiego wyzwania. 40 młodych ludzi miało przejechać ponad 2,5 tysiąca kilometrów przez dziewięć krajów, w każdym z nich organizując koncerty, warsztaty i dyskusje promujące wiedzę o Milenijnych Celach Rozwoju (http://www.unic.un.org.pl/cele.php). Udało się. Uczestnicy dotarli do Strasburga, gdzie na spotkaniu z posłami do Parlamentu Europejskiego przypomnieli o dawno złożonych obietnicach. Podczas tegorocznej edycji Eurizons autostopowicze zapytają w Brukseli polityków, co zrobili w tej sprawie przez rok.

Osiągnięcia nie są imponujące. Co prawda, według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego między 1999 i 2004 rokiem liczba osób żyjących za mniej niż dolara dziennie spadła o 135 milionów. Za wzrost poziomu życia odpowiedzialne są jednak głównie Chiny i Indie, a nie dotknięte chronicznym ubóstwem państwa Afryki Subsaharyjskiej. Region ten wciąż potrzebuje wsparcia ze strony bogatych krajów Północy.

Mimo głośnych obietnic, pieniądze nie płyną na Południe szerokim strumieniem. Rok 2006 miał być przełomowy. Przywódcy grupy G8, czyli najbardziej wpływowych państw świata, w 2005 roku na szczycie w szkockim Gleneagles, przyrzekli znaczącą redukcję długów państw Południa. Obietnice pozostały bez pokrycia. Redukcja długów wchodzi w skład Oficjalnej Pomocy Rozwojowej (ODA), jednak eksperci MFW obliczyli, że w porównaniu z rokiem poprzednim – w 2006 roku ODA spadła o 5 %.

„Wypełnijcie złożone wcześniej obietnice” – to jedno z haseł, z którym uczestnicy tegorocznego Eurizons przyjadą do Parlamentu Europejskiego. Oprócz przesłania politycznego przyniosą tam postulaty spotkanych po drodze ludzi. Polskie wydarzenia kampanii odbędą się w Krakowie, gdzie pod koniec sierpnia autostopowicze wraz z Polską Akcją Humanitarną zorganizują otwarte dla publiczności wydarzenia edukacyjne. We wtorek, 28 sierpnia na Placu Historycznym przy Galerii Kazimierz przeprowadzone zostaną warsztaty połączone z grami i zabawami dla dzieci. Natomiast w klubie Pod Jaszczurami odbędzie się dyskusja „Jak mówić i pisać o krajach Południa, żeby nie powielać negatywnych stereotypów?”. Dzień później Eurizons zaprasza na Piknik Edukacyjny na Rynku Głównym. Przy granej na żywo muzyce etnicznej polskie organizacje pozarządowe pracujące w krajach Południa, opowiedzą o doświadczeniach stamtąd oraz znaczeniu Milenijnych Celów Rozwoju.

Piotr Trzaskowski

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)