WP
Polska The Times
piosenka
23-01-2009 (10:02)

Kto napisał "W więziennym szpitalu, na zgniłym posłaniu"?

Trafił za kraty w 1952 r. za hasła antykomunistyczne. Autor piosenki zmarł pozbawiony opieki lekarskiej. "W więziennym szpitalu, na zgniłym posłaniu, nieznany młodzieniec umiera". Tak zaczyna się ta piosenka "od zawsze" śpiewana przy ogniskach na melodię "Domu wschodzącego słońca" Animalsów. Dziennikarze "Polski" odnaleźli autora tych słów - Aleksandra Studniarskiego, stalinowskiego więźnia. Nie był nim kryminalista, ale 20-letni chłopak zamęczony przez UB w 1954 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Poznań, rok 1952, siódma rocznica wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną. W kilku miejscach miasta pojawiają się napisy "Precz z komunizmem i propagandą Stalina". Tego władza nie wybaczała. Szablon do napisu przygotował 18-letni uczeń stolarski, Aleksander Studniarski, ps. Lew.

Napisy szybko zamalowano, ale machina systemu ruszyła na poszukiwania tych, którzy ośmielili się napisać to, o czym wielu bało się mówić choćby szeptem.

Stalinowscy śledczy byli skuteczni, radzili sobie nawet z ludźmi, którzy wytrzymywali podczas wojny tortury gestapo. "Lew" i jego koledzy przyznali się do uczestnictwa w konspiracji.

WP

Poznań, 31 sierpnia 1952. Studniarski pisze do rodziny: "Jestem zdrów i oczekuję rozprawy... Spodziewam się szybkiego wyjścia... Nie martwcie się o mnie, nic złego mi się nie stało i nie stanie...".

Proces odbył się w gmachu UB. Był błyskawiczny. Wyrok zapadł w ciągu tygodnia, już na drugiej rozprawie. Nastolatków potraktowano jako groźnych przeciwników ustroju.

Olek dostał osiem lat. W więzieniu napisał słowa piosenki, którą w Polsce zna niemal każdy. Studniarski zmarł w 1954 r. w szpitalu Centralnego Więzienia Urzędu Bezpieczeństwa na Montelupich w Krakowie. Umarł, bo UB nie zezwoliło, aby ciężko chory na nerki chłopak leczył się na wolności.

Teraz śpiewa "Kult":

WP

W ciemnej tej celi na zgniłym posłaniu
Młody gitfunfel kopyrta
Pikawa mu stawa w tem wolnym konaniu
To młody gitfunfel kopyrta
Przy jego tem koju gitsiorka przycupła
Młodemu gitowi nawija:
Ty wrócisz do funfli, ty wrócisz do zgredki
Gdy tylko zakwitną nagietki

Polub WP Wiadomości
WP
WP