Kto napisał "ewangelię Judasza"?
Zdaniem prorektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie ks. prof. Tadeusza Dzidka, gdyby tzw. ewangelia Judasza okazała się autentyczna, to byłaby raczej napisana przez kogoś z najbliższego kręgu Judasza, a nie przez niego samego.
07.04.2006 | aktual.: 07.04.2006 21:13
W czwartek w Waszyngtonie towarzystwo National Geographic przedstawiło sensacyjny rękopis, który ma być relacją Judasza z ostatnich dni życia Jezusa Chrystusa. Napisała o tym piątkowa "Gazeta Wyborcza". Jak podała, według ewangelii, Judasz nie był zdrajcą Jezusa, ale wyznaczonym przez niego apostołem działającym na życzenie Chrystusa w ramach planu zbawienia.
Jeżeli sam Judasz popełnił samobójstwo trudno sobie wyobrazić żeby zdążył jeszcze wcześniej napisać ewangelię - powiedział ks. prof. Dzidek poproszony o komentarz w tej sprawie.
Wiemy, że był to proces trwający u poszczególnych autorów kilkadziesiąt lat, więc powiedzmy, że jest to tekst, który wyszedł z kręgu znajomych Judasza, z kręgu tych którzy tęsknili za jego postacią i jego postawą całkowitego sfrustrowania - zaznaczył.
Według ks. prof. Dzidka, gdyby ewangelia Judasza okazała się autentycznym tekstem, "to byłaby to cenna informacja na temat trendów i nurtów jakie pojawiły się wówczas w łonie samego chrześcijaństwa czy wokół niego".
Podkreślił, że Kościół ma do dyspozycji wiele tekstów wczesnego chrześcijaństwa np. listy Klemensa Rzymskiego, które są starsze niż niektóre teksty Nowego Testamentu oraz apokryfy Nowego Testamentu, których Kościół nigdy nie uznał jako odbicie swojej wiary.
Wyjaśnił jednocześnie, że Kościół przy włączaniu tekstów do Nowego Testamentu kierował się zasadniczo dwoma kryteriami. Po pierwsze czy dany tekst był używany w liturgii co oznaczało, że jest on prawdziwym odbiciem wiary i modelem na którym ma się opierać wiara poszczególnych pokoleń Kościoła. Drugim kryterium było autorstwo ewangelistów apostołów albo ich uczniów. Jeśli dany tekst nie powstał w kręgu najbliższym Jezusa, to nie znalazł się w kanonie Nowego Testamentu.
Jak podała "Gazeta Wyborcza", ewangelia, którą napisali po koptyjsku najpewniej członkowie gnostyckiej sekty kainitów z II w. rzuca zupełnie inne światło na zdradę Judasza, jednego z 12 uczniów Jezusa. Judasz wydaje Chrystusa na śmierć na jego wyraźne życzenie, w przeciwnym razie Jezus nie zbawiłby świata.
Czterej ewangeliści zgodnie potępili Judasza, który za 30 srebrników wydał Chrystusa w ręce Sanhedrynu (władz żydowskich), a potem nie mogąc znieść wyrzutów sumienia popełnił samobójstwo. Krążąca wśród chrześcijan w pierwszych wiekach ewangelia Judasza została zakazana na soborze nicejskim w 325 r. i ślad po niej na wieki zaginął. Papirusowy manuskrypt został odkryty w połowie lat 70. XX wieku, ale dopiero 30 lat później na kongresie koptyjskim w Paryżu dowiedział się o nim świat naukowców.