PolskaKto lub co przerwało wał przeciwpowodziowy w Janowcu?

Kto lub co przerwało wał przeciwpowodziowy w Janowcu?

Puławska prokuratura bada doniesienie o przerwaniu wału przeciwpowodziowego w okolicach Janowca (Lubelskie). O podejrzeniu spowodowania katastrofy budowlanej zawiadomił prokuratora wójt gminy Janowiec. Na razie nie wiadomo, kto i jak miałby uszkodzić wał.

Kto lub co przerwało wał przeciwpowodziowy w Janowcu?
Źródło zdjęć: © PAP | Wojciech Pacewicz

- Postępowanie prowadzone jest w sprawie. Nikomu nie postawiono jeszcze żadnych zarzutów - powiedziała z-ca prokuratora rejonowego w Puławach Małgorzata Szyszka.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającego na sztucznym wywołaniu katastrofy budowlanej w wyniku pęknięcia wału, złożył do prokuratury wójt gminy Janowiec Tadeusz Kocoń.

Wezbrana Wisła przerwała wał niedaleko Janowca w nocy z 7 na 8 czerwca, kiedy przez Lubelszczyznę przechodziła druga fala powodziowa. Wyrwa w wale miała szerokość ok. 80 metrów. Po przerwaniu wału w gminie Janowiec pod wodą znalazło się blisko tysiąc ha, zalane zostały miejscowości Janowiec, Janowice i Brześce, ewakuowano ok. 150 osób.

Kocoń powiedział dziennikarzom, że jego wątpliwości i podejrzenia wzbudził latający tej nocy nad Janowcem helikopter, który oświetlił smugą światła miejsce pęknięcia wału na krótko przed katastrofą.

- Trzeba wyjaśnić, co robił helikopter w tym miejscu, w momencie zdarzenia. Chciałbym to wiedzieć. Jestem winien takie wytłumaczenie mieszkańcom - powiedział wójt.

Kocoń dodał, że wcześniej, kiedy podczas powodzi trwała walka o utrzymanie wałów, nie było takich przelotów helikopterami nad Janowcem, zwłaszcza w nocy. Ponadto - jak podkreślił - w miejscu, w którym doszło do pęknięcia, nic wcześniej nie wskazywało na osłabienie wału.

- W tym miejscu wał był wyjątkowo mocny. Objeżdżałem ten wał, byłem tam kilkanaście minut przed pęknięciem i nie było żadnego w tym miejscu przecieku, żadnego podejrzenia przerwania. Ratowaliśmy wał obok, w Brześcach, gdzie były przecieki - powiedział Kocoń.

Zgodnie z prawem po otrzymaniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, prokuratura wszczyna postępowanie sprawdzające i ma 30 dni na wszczęcie formalnego śledztwa lub odmowę.

Wójt Janowca odebrał w piątek w Lublinie od ministra SWiA Jerzego Millera promesę na kwotę 5 mln zł z przeznaczeniem na usuwanie skutków powodzi. Kocoń powiedział, że pieniądze będą przeznaczone na odnowienie oczyszczalni ścieków oraz odbudowę dróg i przyczółków promowych. Zniszczone na skutek powodzi przyczółki uniemożliwiają bowiem działalność spółki promowej, a mieszkańcy Janowca w dużej mierze utrzymują się z turystyki.

W Janowcu trwa szacowanie strat po powodzi. Jak powiedział wójt, już wiadomo, że kilkanaście domów nie nadaje się do zamieszkania i nadzór budowlany zakazał do nich wstępu. Gmina planuje uruchomić program budownictwa socjalnego i przebudować na mieszkania wyłączony z użytkowania budynek dawnej szkoły w Brześcach.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)