PolskaKto jest sympatyczniejszy od Niemca?

Kto jest sympatyczniejszy od Niemca?

W czerwcu 2011 roku mija 20. rocznica podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie
i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami. Z badań przeprowadzonych w ostatnich
dwóch dekadach, postrzeganie Niemiec i Niemców istotnie się w Polsce poprawiło,
szczególnie w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. Ponad połowa ankietowanych określiła Niemcy jako dobrego sąsiada - tak wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W styczniu tego roku sympatię do Niemców deklarowało 38% dorosłych Polaków, a niechęć - 27%. Z kolei w czerwcu ponad połowa ankietowanych (57%) określiła Niemcy jako dobrego sąsiada, a za bardziej przyjazne Polsce kraje badani uznali jedynie Słowację i Czechy.

Ponad cztery piąte Polaków (81%) uważa, że możliwe jest przyjazne i partnerskie ułożenie stosunków między Polską a Niemcami. Tylko co ósmy (12%) sądzi, że budowa pozytywnych relacji między naszymi krajami jest niemożliwa.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (253) przeprowadzono w dniach 2 – 8 czerwca 2011 roku na liczącej 1164 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zaszłości historyczne

Przekonanie, że możliwe są przyjaźń i partnerstwo w stosunkach między Polską a Niemcami, jest stosunkowo słabsze wśród starszych respondentów. Można sądzić, że dla nich w dalszym ciągu ważne są zaszłości historyczne i pamięć o II wojnie światowej.

Wprawdzie w sumie ogólna ocena stanu stosunków polsko-niemieckich jest dość ostrożna, jednak zdaniem badanych relacje te systematycznie się poprawiają.

Przyszłość

Jak pokazuje badanie Instytutu Spraw Publicznych realizowane w styczniu tego roku, Polacy są zdania, że w stosunkach z Niemcami powinniśmy skupić się na przyszłości, na wspólnych projektach politycznych i gospodarczych, takich jak m.in. walka z terroryzmem, wzmacniane europejskiej gospodarki, wspieranie rozwoju słabszych gospodarczo państw unijnych oraz budowanie silnej pozycji UE w świecie. Tymczasem w opinii społecznej to nadal przede wszystkim historia, w tym głównie II wojna światowa, jest źródłem problemów w stosunkach polsko-niemieckich.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)