Trwa ładowanie...

Księżyc Żniwiarzy – piątek 13. Dziś będziemy mogli podziwiać wyjątkową pełnię Księżyca. Co wyróżnia to zjawisko astronomiczne?

Księżyc Żniwiarzy. Piątek trzynastego uchodzi za najbardziej pechowy dzień w roku. Przez zbieg okoliczności właśnie tego dnia będziemy mogli podziwiać wyjątkową pełnie Księżyca.

Share
Księżyc Żniwiarzy – piątek 13. Dziś będziemy mogli podziwiać wyjątkową pełnię Księżyca. Co wyróżnia to zjawisko astronomiczne?Źródło: iStock.com
d54gnvh

Księżyc Żniwiarzy – piątek 13 września

Dziś wypada piątek 13. I według liczny wierzeń, jest to data uchodząca za szczególnie pechową. Przesądni obawiają się, że tego dnia istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia złych wydarzeń. Co ciekawe, w tym roku piątek 13. Pokrywa się z wyjątkowym zjawiskiem astronomicznym. Mowa tu o pełni Księżyca Żniwiarzy, podczas której nasz naturalny satelita zaświeci wyjątkowo jasnym światem. Poprzednie tego typu zjawisko miało miejsce 13 października 2000 roku, a kolejne będziemy mogli podziwiać dopiero 13 sierpnia 2049.

Pełnia w piątek 13. – kiedy najlepiej oglądać Księżyc Żniwiarzy?

Należy zaznaczyć, że pełnia Księżyca będzie najlepiej widoczna jutro, 14 września o godzinie 04.32, jednak wyjątkowe zjawisko pojawi się na niebie już dzisiaj. Podczas wrześniowej pełni Księżyc wschodzi równocześnie ze Słońcem. Zaraz po zniknięciu słonecznej tarczy za horyzontem, będzie można zaobserwować wędrówkę Księżyca po niebie (w związku z czym, będzie wyjątkowo jasno). Określenia „Księżyc Żniwiarzy” lub „Księżyc Plonów” nawiązują do tego, że w dawnych czasach tak jasne noce umożliwiały zbieranie plonów przez całą dobę.

d54gnvh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d54gnvh
d54gnvh
Więcej tematów