"Księżniczka deptaku" - z getta na salony
Marta Sztokfisz, absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, pisarka, dziennikarka, krytyk filmowy i felietonistka, prezentuje swoją najnowszą książkę - "Księżniczka deptaku". Jest to opowiść niezwykła, tak niezwykła jak jej bohaterka, która jest osobą z krwi i kości, a jej historia to prawie gotowy scenariusz filmu. Nieprawdopodobna historia dziewczyny cudem ocalonej z warszawskiego getta, która dzięki hartowi ducha stała się damą i wkroczyła na światowe salony.
24.03.2007 | aktual.: 24.03.2007 20:43
Magdalena Piekorz po przeczytaniu książki napisała. "Czy można przejść przez getto, jakby tańczyło się walca? Lekko, z podniesioną głową, w czerwonej sukience z białym kołnierzykiem? Czy można się bawić, flirtować, cieszyć dniem, mimo iż każdy kolejny grozi utratą życia? Tak, jeśli jest się małą dziewczynką, tak, jeśli jest się Edytą Klein. "Księżniczka deptaku Marty Sztokfisz to książka do śmiechu i do płaczu. Kiedy ją czytałam, miałam wrażenie, że oglądam film, nie był czarno-biały. Dzięki Edycie Klein i Marcie Sztokfisz po raz pierwszy zobaczyłam getto w innym wymiarze".
Marta Sztokfisznapisała pięć książek:
- "Cena sławy" – na podstawie tej książki, bestsellera 2000 roku, powstał cykl filmów dokumentalnych
- "Dlaczego kłamałaś Anastazjo?"
- W "Klanie"
- "Na huśtawce" - w jednym z wywiadów Marta Sztokfisz powiedziała, że kolekcjonuje fascynujące życiorysy, tak jak inni zbierają cenne przedmioty. Przeprowadziła ponad trzysta rozmów z wybitnymi przedstawicielami świata kultury, mediów i nauki, które publikowała m.in. na łamach "Sztandaru Młodych", "ITD.", "Kultury. W 2005 roku Marta Sztokfisz wydała książkę „Na huśtawce”. Przedstawiła w niej biografie wspaniałych kobiet: Krystyny Mazurówny - tancerki, Krystyny Czubówny - lektorki i dziennikarki, Małgorzaty Potockiej - aktorki i reżysera, Magdaleny Piekorz - reżysera i Ludmiły Zamojskiej - dziewczyny z zespołu Partita.
- "Księżniczka deptaku: Opowieść o Edycie Klein"